نکات مهم مصاحبه شغلی در سال 2023

0
30
نکات-مهم-مصاحبه-شغلی-در-سال-2023

مصاحبه شغلی می‌تواند یک فرآیند اعصاب خردکن باشد، اما اگر برای آماده سازی خود وقت بگذارید و نکات مهم مصاحبه شغلی را بدانید، شانس بسیار بیشتری برای متقاعد کردن کارفرمایان خواهید داشت که بهترین نامزد برای این شغل هستید. برای آمادگی شما، نکات مهم مصاحبه شغلی را گردآوری کرده‌ایم. با برمک نیوز همراه باشید تا اعصاب خود را آرام و اعتماد به نفس خود را تقویت ‌کنید، که برای انجام مصاحبه و رسیدن به شغلی که می‌خواهید، ضروری است.

لیست نکات مهم مصاحبه شغلی

اگر از مصاحبه و کارمندی خسته شده‌اید و به دنبال راه جدیدی هستید می‌توانید یک تجارت جدید و کوچک را برای خود راه اندازی کنید. با نگاهی بر مقاله رازهای موفقیت در تجارت دیدگاه جدیدی کسب خواهید کرد. اما اگر شرایط ایجاد کسب و کار خود را ندارید و دوست دارید تجربه بدست بیاورید، با در نظر گرفتن نکات مهم مصاحبه شغلی که در ادامه مشاهده می‌کنید به راحتی می‌توانید به شغل مورد نظرتان دست یابید.

1. درباره شرکت اطلاعات کسب کنید

اولین قدم برای آماده شدن برای مصاحبه شغلی، تحقیق درباره شرکتی است که با آن مصاحبه دارید. این نکته ضروری در مصاحبه شغلی بسیار تعیین کننده است. در یک نظرسنجی، 47 درصد از مدیران استخدام گفتند که شغل را به کسی که اطلاعات زیادی درباره شرکت ندارد، پیشنهاد نمی‌کنند. پس این مرحله را نادیده نگیرید! بهترین راه برای تحقیق درباره یک شرکت، بررسی وب‌سایت آن و جستجوی مقالات خبری یا پست‌های وبلاگ‌های آن‌ها است. سعی کنید در مورد محصول، مدل کسب و کار، ارزش‌ها و چالش‌های پیش روی شرکت، اطلاعات کسب کنید. با این دانش، می‌توانید در طول مصاحبه سوالات آگاهانه‌تری بپرسید.

2. پاسخ دادن به رایج‌ترین سوالات مصاحبه را تمرین کنید

از دیگر نکات مهم مصاحبه شغلی دانستن و فکر کردن در مورد سوالاتی است که احتمالا از شما پرسیده خواهد شد. در زیر برخی از رایج‌ترین سوالاتی که توسط مصاحبه کنندگان پرسیده می‌شود، آورده شده است. پاسخ دادن به آن‌ها را به گونه‌ای تمرین کنید که روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و در عین حال صادق باشید. آماده شدن برای این سوالات باعث می‌شود در طول مصاحبه احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 • در مورد خودتان بگویید.
 • چرا به این موقعیت علاقه دارید؟
 • نقاط قوت شما چیست؟
 • نقاط ضعف شما چیست؟
 • زمانی را مثال بزنید که مجبور بودید بر چالشی در محل کار غلبه کنید.
 • از زمانی بگویید که در محل کار اشتباه کرده‌اید.
 • از زمانی به من بگویید که از وظایف شغلی خود فراتر رفتید.
 • چرا می‌خواهید شغل فعلی خود را ترک کنید؟
 • پنج سال دیگر خودتان را کجا می‌بینید؟
 • آیا سوال دیگری از من دارید؟

3. آگهی استخدام را مرور کنید

حتما قبل از مصاحبه، آگهی شرکت را دوباره نگاه کنید و شرایط آن‌ها و شرایط خودتان را بسنجید. این از مهم‌ترین نکات مهم مصاحبه شغلی است. چند دلیل کلیدی وجود دارد که چرا باید همیشه قبل از مصاحبه، آگهی استخدام را مرور کنید.

 • این موضوع به شما کمک می‌کند تا در مورد آنچه شرکت به دنبال آن در یک فرد است را پیدا کنید.
 • می‌توانید سؤالات یا نکات خاصی را آماده کنید که به مصاحبه کننده نشان دهد شما واقعاً به آن شغل علاقه دارید و واجد شرایط آن هستید.
 • این شما را در چارچوب ذهنی مناسبی قرار می‌دهد تا در مورد تجربیات و مهارت‌های خود به گونه‌ای بحث کنید که بیشترین ارتباط را با آنچه شرکت به دنبال آن است، داشته باشد.
 • اگر برای چندین موقعیت مصاحبه کرده‌اید و احساس می‌کنید که همه آن‌ها با هم شروع به محو شدن کرده‌اند، خواندن مجدد شرح شغل می‌تواند مفید باشد.

4. سوالاتی را که می‌توانید از مصاحبه کننده بپرسید، آماده کنید

یکی از ظریف‌ترین نکات مهم مصاحبه شغلی  این است که در پایان جلسه‌، اگر سوالی دارید، بپرسید. همیشه ایده خوبی است که چند سوال آماده کنید. زیرا نشان می‌دهد که به موقعیت و شرکت علاقه‌مند هستید و تکالیف خود را به خوبی انجام می‌دهید. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید از مصاحبه کننده بپرسید:

 • از کار کردن در اینجا بیشتر از چه چیزی لذت می‌برید؟
 • به نظر شما بزرگترین چالش پیش روی این شرکت چیست؟
 • فرهنگ شرکت را چگونه توصیف می‌کنید؟
 • ارزش‎‌های شرکت چیست؟
 • در حال حاضر بزرگترین اولویت‌های شرکت چیست؟
 • به نظر شما این شرکت در 5-10 سال آینده به کجا خواهد رفت؟
 • با چه کسی باید به صورت روزانه کار کنم؟

5. برای صحبت کردن در مورد حقوق آماده باشید

یکی از رایج‌ترین و دشوارترین نکات مهم مصاحبه شغلی، صحبت در مورد حقوق می‌باشد. سوالاتی که در مصاحبه شغلی باید به آن پاسخ داد این است که “شرایط حقوق شما چیست؟” طبیعی است که بخواهید برای به دست آوردن شغل، یک عدد پایین بیاورید، اما اگر کارفرما به دنبال فردی با تجربه‌تر باشد، می‌تواند نتیجه معکوس بدهد. از سوی دیگر، دادن یک عدد بالا ممکن است باعث از کار افتادن شما شود. پس چگونه می‌توانید با این سوال مقابله کنید؟

 • ابتدا سعی کنید از دادن عدد خاص، خودداری کنید. در عوض، چیزی شبیه این بگویید: «من برای مذاکره بر اساس مسئولیت‌های شغلی آماده هستم».
 • اگر عدد خاصی مد نظرتان است، صادق باشید، اما سعی کنید بر ارزش خود تأکید کنید. برای مثال، می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: «من در حال حاضر 50000 دلار از شغلم درآمد دارم. من مطمئن هستم که می‌توانم ارزش زیادی برای شرکت شما به ارمغان بیاورم.”
 • با صادق بودن و تاکید بر ارزش خود، به احتمال زیاد حقوقی را که شایسته آن هستید، دریافت خواهید کرد.

6. لباس مناسب بپوشید

از مهم‌ترین نکات مهم مصاحبه شغلی این است که “برای شغلی که می‌خواهید لباس بپوشید، نه شغلی که دارید.” یک قانون سرانگشتی خوب این است که یک پله بالاتر از آنچه که برای محل کار عادی تلقی می‌شود، لباس بپوشید. بنابراین، اگر شلوار جین و یک پیراهن یقه‌دار به عنوان لباس قابل قبول یک شرکت در نظر گرفته می‌شوند، برای مصاحبه خود از شلوار و پیراهن دکمه‌دار استفاده کنید. از پوشیدن هر چیزی که بیش از حد آشکار، بحث برانگیز یا باعث حواس پرتی است، خودداری کنید. شما می‌خواهید که مصاحبه کننده بر مدارک شما تمرکز کند نه لباس شما.

7. کپی‌هایی از رزومه، خودکار و دفترچه یادداشت خود را همراه داشته باشید

چند نکته ضروری در مصاحبه شغلی وجود دارد که همیشه باید به آن توجه داشته باشید. ابتدا حتما چندین نسخه از رزومه خود را همراه داشته باشید. فرد یا افرادی که با شما مصاحبه می‌کنند ممکن است یک کپی بخواهند. در نهایت یک دفترچه و خودکار به همراه داشته باشید تا بتوانید در طول مصاحبه یادداشت برداری کنید. این نه تنها نشان می‌دهد که شما در کار جدی هستید، بلکه به شما کمک می‌کند تا جزئیات مهم در مورد موقعیت را به خاطر بسپارید.

8. ده تا پانزده دقیقه زودتر حاضر شوید

حضور شما 10 تا 15 دقیقه زودتر برای مصاحبه، یکی از نکات مهم مصاحبه شغلی و راهی عالی برای ایجاد اولین تاثیر مثبت بر مصاحبه کننده است. این به شما زمان می‌دهد تا قبل از شروع مصاحبه، مدارک خود را تکمیل کرده و به توافق برسید. خیلی زود نرسید! این می‌تواند شما را فردی مزاحم نشان دهد و باعث می‌شود مصاحبه کننده احساس ناراحتی کند. بنابراین سعی کنید کمی زودتر برسید.

9. لبخند بزنید و تماس چشمی برقرار کنید

لبخند زدن و برقراری ارتباط چشمی در طول جلسه از نکات مهم مصاحبه شغلی است که نشان می‌دهد شما اعتماد به نفس، درگیر و علاقه‌مند به این موقعیت هستید. همچنین نشان می‌دهد که شما خونگرم هستید و به راحتی می‌توانید با آن‌ها صحبت کنید – دو ویژگی که همیشه در محل کار مورد توجه قرار می‌گیرند.

لبخند زدن و برقراری ارتباط چشمی چقدر مهم است؟

بر اساس یک نظرسنجی، 65٪ از استخدام کنندگان گفتند که کاندیداهایی که تماس چشمی کافی نداشتند را رد می‌کنند. در حالی که 40٪ از استخدام کنندگان فکر می‌کردند نداشتن لبخند دلیل کافی برای عدم استخدام آن‌ها است!

10. مغرور نباشید

در حالی که داشتن اعتماد به نفس در طول مصاحبه ضروری و از نکات مهم مصاحبه شغلی است، اما نباید خود را متعصب یا مغرور نشان دهید. تکبر، مصاحبه کننده را از شما دور می‌کند و به شانس شما برای استخدام، آسیب می‌رساند. در واقع، طبق یک نظرسنجی از مدیران استخدام، 76 درصد از پاسخ دهندگان می‌گویند: گزینه‌ای را که مغرور است، رد می‌کنند.

11. از کارفرمای قبلی بدگویی نکنید

مصاحبه‌ کنندگان همیشه به دنبال پرچم‌های قرمز هستند و یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها زمانی است که یک فرد از رئیس یا شرکت سابق، بدگویی کند. در حالی که مهم است صادق باشید، اما نباید فردی منفی و کوچک به نظر برسید. بالاخره هیچ فرد و یا شغلی کامل نیست.

12. پاسخ‌های مختصر بدهید

بسیاری از ما تمایل داریم زمانی که عصبی هستیم بیش از حد صحبت کنیم. در طول مصاحبه خود، از تکرار خودداری و در عوض روی پاسخ دادن به سوالات به روشی واضح و مختصر تمرکز کنید. این نشان می‌دهد که شما توانایی انتقال موثر ایده‌ها و نظرات خود را دارید که در هر شغلی، مهارت مهمی است.

13. پاسخ‌های خود را با شرایط شغلی گره بزنید

حتما این مورد از ضروری‌ترین نکات مهم مصاحبه شغلی را به یاد داشته باشید. در یک مصاحبه شغلی، شما فقط خود را به عنوان یک شخص به نمایش نمی‌گذارید، بلکه توانایی خود را برای انجام کار نیز نشان می‌دهید. با در نظر گرفتن این موضوع، هر سوالی که به آن پاسخ می‌دهید باید بر این متمرکز باشد و نشان دهد چگونه پیشینه و تجربه‌هایتان، شما را برای برتری در نقشی که برای آن درخواست می‌کنید، آماده کرده است. برای انجام موثر این کار، باید بتوانید پاسخ‌های خود را با الزامات ذکر شده در شرح شغل، مرتبط کنید. با ارائه نمونه‌های مشخصی از راه‌حل‌ها و نتایجی که به دست آورده‌اید، می‌توانید به مصاحبه کننده نشان دهید مهارت‌ها و دانش لازم برای برتری در این شغل را دارید.

14. نکات مهم مصاحبه شغلی از طریق زوم

در بازار کار امروزی، کارفرمایان بیشتری تصمیم به انجام مصاحبه با استفاده از نرم افزار کنفرانس ویدئویی مانند زوم دارند. به این دلیل که برای موقعیت‌های دور یا مصاحبه‌های غربالگری اولیه، راحت‌تر است. از آنجایی که مصاحبه مجازی با مصاحبه حضوری متفاوت است، توجه به موارد زیر ضروری است:

 • مطمئن شوید که اتصال اینترنتی قوی دارید و دوربین و صدای شما به درستی کار می‌کنند.
 • مکان آرامی را پیدا کنید که در طول مصاحبه چیزی و یا کسی مزاحم شما نشود.
 • همچنان باید حرفه‌ای لباس بپوشید.
 • دوربین را در مکان مناسب قرار دهید.
 • صندلی خود را طوری بچینید که نور پنجره رو به شما باشد (یا لامپ‌ها را پشت کامپیوتر خود قرار دهید).
 • به اندازه یک بازو دورتر از دوربین بنشینید.
 • فوکوس بر چهره خود را نظر بگیرید.

15. تلفن همراه خود را خاموش کنید!

در یک مصاحبه شغلی، شما فقط چند دقیقه فرصت دارید تا یک تصور خوب ایجاد کنید و خود را به عنوان بهترین فرد برای این شغل نشان دهید. اما اگر حواس‌تان به گوشی پرت ‌شود، خیلی آسان شانس خود را از بین می‌برید. پس خاموش بودن گوشی از نکات مهم مصاحبه شغلی است. یک نظرسنجی نشان می‌دهد که 90 درصد از مصاحبه کنندگان اگر داوطلبی در طول مصاحبه به گوشی خود نگاه کند را رد صلاحیت می‌کنند! با تمرکز، شانس خود را برای به دست آوردن شغل افزایش خواهید داد.

16. در پایان مصاحبه در مورد مراحل بعدی سوال کنید

وقتی مصاحبه به پایان می‌رسد، کاملا طبیعی است که بخواهید بدانید مراحل بعدی در فرایند استخدام چیست. یک نکته ضروری در مصاحبه شغلی این است که مستقیماً از مصاحبه کننده خود در این مورد، سوال کنید. به عنوان مثال، ممکن است چیزی شبیه به این بیان کنید: «آیا می‌توانید به من بگویید مراحل بعدی فرآیند استخدام چیست؟» یا “چه زمانی منتظر باشم تا تصمیم بگیرید؟” پرسیدن سوالاتی از این دست، به ادامه مکالمه کمک می‌کند و نشان می‌دهد که به این موقعیت علاقه‌مند هستید و فعالانه آن را دنبال می‌کنید.

17. یک یادداشت تشکر یا ایمیل ارسال کنید

یکی از نکات مهم مصاحبه شغلی این است که برای مصاحبه کننده احترام زیادی قائل باشید. پس از جلسه، با مصاحبه کننده خود تماس بگیرید و از او بابت وقتی که گذاشتند، تشکر کنید. این نشان می‌دهد که شما حرفه‌ای و مودب هستید و ممکن است به شما کمک کند تا از سایر افراد متمایز شوید. کلید یک یادداشت پیگیری موفق، مختصر و دقیق نگه داشتن آن است. مثلا: «از فرصتی که برای مصاحبه با شما داشتم بسیار خوشحالم. من از وقت شما قدردانی می‌کنم و از احتمال پیوستن به تیم شما بسیار هیجان زده هستم. من مشتاقانه منتظر شنیدن نظر شما هستم.» اگر آدرس ایمیل مصاحبه‌ کننده را نمی‌دانید، می‌توانید آن را به بخش منابع انسانی ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید آن را فوروارد کنند.

18. یک ایمیل ارسال کنید

اگر در مدت زمان معقول پاسخی دریافت نکردید، از تماس با مدیر استخدام نترسید. هنگام تماس، ارتباط خود را حرفه‌ای و مؤدبانه نگه دارید. شما نمی‌خواهید ناامید یا زورگو باشید، اما می‌خواهید به مصاحبه کننده بفهمانید که هنوز به این شغل علاقه‌مند هستید و دوست دارید بدانید که آیا تصمیمی گرفته‌اند یا خیر. مثلا: من هنوز بسیار علاقه‌مند هستم و دوست دارم بدانم اوضاع چطور است. با تشکر!”

سخن پایانی

مصاحبه‌های شغلی می‌تواند تجربیات دلهره‌‌آوری باشد، به خصوص اگر به آن‌ها عادت نداشته باشید. خبر خوب این است که با هر مصاحبه تجربیات و نکات مهم مصاحبه شغلی ارزشمندی را به دست خواهید آورد و یاد می‌گیرید که چگونه به طور موثر خود را به کارفرمایان نشان دهید. همچنین با قالب و سؤالاتی که معمولاً پرسیده می‌شود، بیشتر آشنا خواهید شد. بنابراین اگر در مورد مصاحبه شغلی بعدی خود عصبی هستید، فقط به یاد داشته باشید که همه این‌ها بخشی از فرایند است. هرچه مصاحبه‌های شغلی بیشتری داشته باشید، در آن‌ها بهتر خواهید شد. امیدواریم شغل مورد نظرتان را بدست آورید.

منبع: jobscan.co

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید