گوش درد یا دندان درد؟

0
93
تاثیر استرس روی سلامت دندان ها
تاثیر استرس روی سلامت دندان ها

گوش درد یا دندان درد؟ دو مسئله مهم در مورد سلامت بدن است که می‌تواند دردسر ساز شود. درد دندان که در اطراف دندان‌ها احساس می‌شود، نشانه‌ای از وجود مشکل در دندان یا لثه‌ها است.بعضی از اوقات نیز در صورتی که درد دندان شما شدید است. امکان دارد این مشکل منشاء دیگری در بدن داشته باشد. علاوه بر این، گوش درد نیز یکی از مشکلاتی است که در کنار درد دندان نباید به راحتی از کنار آن بگذرید و بهتر است هر دو درد در همان مراحل ابتدایی برطرف شوند.

گوش درد یا دندان درد؟

اطلاعات ضروری در مورد گوش درد یا دندان درد

باید گفت، در هیچ صورتی نبایزد در مورد درد دندان خود سهل انگاری کنید. امکان دارد این درد مربوط به پوسیدگی یکی از دندان‌هایتان باشد یا شاید دلیل اصلی آن وجود مشکلی بزرگ‌تر در قسمت‌های دیگر بدن باشد.

البته این موضوع را باید در مورد هر دو مسئله گوش درد و دندان درد جدی بگیرید. با این حال، ممکن است درد دندان به صورتی شدید باشد که شما برای آن اقدام به‌موقع انجام دهید اما در مورد گوش درد سریع عمل نکنید.

علائم درد دندان کدام است و دلایل اصلی بروز آن چیست؟

یکی از دلایل اصلی درد دندان‌هایتان وجود پوسیدگی در یکی از آن‌ها است. شاید این پوسیدگی در چند دندان دیگر نیز وجود داشته باشد.

گوش درد یا دندان درد علائم و دلایل زیادی دارند. در مورد دندان درد می‌توان گفت، رسیدگی نکردن به یکی از دندان‌های پوسیده می‌تواند مشکل را بزرگ‌تر کند و با مرور زمان مسائل شدیدتری برایتان پیش خواهد آمد.

در این شرایط، باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کرد تا مشکل دندان مورد نظرتان را برطرف کند. البته، نکته ضروری که باید به آن اشاره شود، این است که درد دندان دلیلی به نام آبسه نیز دارد که یکی از مشکلات شایع دندان است.

در صورت ایجاد آبسه دندان، امکان تاثیر آن روی دیگر قسمت‌های بدنتان نیز وجود دارد. در مواردی ممکن است خطر به قسمت مغز انسان نیز برسد.

این موضوع در هر دو مورد گوش درد یا دندان درد صحیح است و در صورتی که به سرعت به آن رسیدگی نکنید، خطر جدی‌تر خواهد شد.

درمان اساسی دندان

باید صادق باشیم و این نکته را بیان کنیم که در صورت بروز مشکلات بزرگ برای دندان مانند پوسیدگی شدید، بهترین کار مراجعه به متخصص است. در حقیقت، درمان‌های خانگی تنها می‌توانند به مدت کوتاهی دندان درد شما را التیام ببخشند و آن را آرام کنند.

با بررسی اولیه و معاینه دقیق متخصص بیماری و دلیل اصلی آن مشخص خواهد شد و بهتر می‌توان آن را درمان کرد. باید گفت، در بسیاری از موارد می‌توان با هزینه جزئی برای درمان بیماری‌هایی مانند پوسیدگی دندان، از مشکلات شدیدتری مانند پیوره دندان و عفونت حاد لثه‌ها جلوگیری کرد.

البته در صورتی که گوش درد یا دندان درد شما مربوط به یک قسمت دیگر بدنتان باشد که روی دندان اثر می‌گذارد، متخصص شما را به یک پزشک دیگر ارجاع خواهد داد. گفتنی است، در مواردی نیز امکان دارد دندان ‌درد مربوط به قسمت‌های حساس بدن مانند قلب باشد. در این صورت نیز باید درمان سریع آن انجام شود که در غیر این صورت، سلامتی شما به خطر خواهد افتاد.

درمان خانگی دندان درد

همان‌ طور که اشاره شد، درمان‌های خانگی درد دندان موقتی هستند و از جمله اقداماتی که می‌توان برای کاهش این درد انجام داد به صورت زیر است.

این درمان‌های خانگی برای هر دو مورد گوش درد یا دندان درد وجود دارند. درمان‌های خانگی در قسمت بعدی برای گوش درد نیز بیان می‌شوند.

 • مصرف داروهای ضددردی که می‌توان بدون نسخه خریداری کرد مانند آسپیرین
 • مصرف داروهای بدون نسخه التیام دهنده درد مانند بنزوکائین
 • مصرف داروهای بدون نسخه ضد احتقان مانند پزودوافدرین در صورتی که مشکل مربوط به سینوس باشد.
 • قرار دادن روغن میخک یا خود میخک روی دندان
 • غرغره یا شستشو با آب نمک برای ضدعفونی کردن و از بین بردن مواد غذایی اضافی بین دندان‌ها
 • استفاده از روغن آویشن روی دندان به عنوان ضدباکتری و آنتی‌اکسیدان
 • استفاده از خمیر درست شده با سیر و قرار دادن آن روی دندان
 • استفاده از عصاره وانیل به عنوان آنتی‌اکسیدان و قرار دادن آن روی دندان

دلایل و علائم عفونت گوش

هر کدام از موارد گوش درد یا دندان درد دلیل خاص خود را دارند. در این بین، عفونت گوش از جمله مسائلی است که به عنوان یکی از دلایل اصلی گوش درد شناخته می‌شود. در حالتی که گوش شما عفونت کند، التهاب و فشار آن منجر به ایجاد درد در آن می‌شود که ممکن است این درد شدید باشد.

البته، افرادی که گوش درد دارند، علائم دیگری نیز در آن‌ها بروز می‌کند که می‌توان فشار سینوسی یا گلو درد را بیان کرد. با این حال، باید گفت عفونت گوش در بسیاری از موارد باکتریایی است نه ویروسی.

تنها پزشک متخصص است که می‌تواند دلیل گوش درد یا دندان درد را تشخیص دهد و در این شرایط، شما نباید از هیچ گونه دارویی به صورت خودسر استفاده کنید.

در کنار مواردی که عنوان شد، ممکن است درد گوش دلایل دیگری نیز داشته باشد:

 • شرایط التهاب مزمن گوش
 • عفونت پوست اطراف گوش
 • وجود حساسیت‌های مختلف
 • نفوذ آب داخل گوش
 • فشار یا ضربه وارد شده به گوش
 • درمان خانگی گوش درد

شاید گوش درد یا دندان درد به صورت جزئی باشد اما در صورت رسیدگی نکردن امکان تشدید آن وجود دارد. در کنار توجه به درمان‌های پزشکی تخصصی و برای مراحل اولیه، درمان خانگی گوش درد و دندان درد برای این کار وجود دارد.

باید گفت، در موارد بسیار زیادی ممکن است گوش درد به مشکلات بیشتری در بدن شما منجر شود. مسائلی مانند مشکل در خواب یا غذا خوردن را به وجود آورد و شاید حتی قدرت فکر کردن را نیز از شما بگیرد.

باید در صورت بروز گوش درد یا درد دندان بسیار حساس باشیم و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنیم.

با این حال، درمان‌هایی خانگی برای گوش درد یا دندان درد وجود دارند و استفاده از مواردی مانند پدهای گرمایی، قطره گوش، ماساژ نرم و آرام، مصرف روزانه سیر یا میخک و استفاده از عصاره پیاز داخل گوش می‌تواند درد گوش شما را کاهش دهد.

برای گوش درد چه دارویی خوب است؟

به دلیل حساسیت گوش و امکان عفونت شدید آن، بهتر است در صورت بروز این مشکل و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. باید گفت، عفونت در گوش دلایل مختلفی دارد که ممکن است نتیجه بیماری‌های بزرگتری باشد.

در این بین، درمان‌های خانگی تنها به عنوان کاهنده درد استفاده می‌شود و در هر دو مورد گوش درد یا دندان درد روش اساسی و ضروری استفاده از پزشک متخصص و داروهای درمانی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید