پروتز سینه چیست؟

0
21
پروتز-سینه-چیست

پروتزها تجهیزات پزشکی هستند که بخشی از کلاس III هستند. این یعنی چی؟ به طور کلی، وسایل پزشکی بسته به پیچیدگی و خطر احتمالی برای بیمار، به چهار کلاس I، IIa، IIb، III گروه‌بندی می‌شوند. این طبقه‌بندی تهاجمی بودن دستگاه، وابستگی آن به منبع انرژی (دستگاه فعال) و مدت زمان تماس با بدن را در نظر می‌گیرد. پروتز سینه، دستگاه تهاجمی است، زیرا برای نفوذ به بدن و طولانی‌ مدت بوده، یعنی بیش از 30 روز در بیمار باقی می‌مانند. به همین دلیل آن‌ها به عنوان تجهیزات پزشکی کلاس III طبقه‌بندی می‌شوند.

افسانه‌ها در مقابل حقایق

ماموپلاستی تقویتی که بیشتر به عنوان جراحی پروتز سینه شناخته می‌شود، توسط مدل‌ها و هنرپیشه‌های بی‌شماری رایج و امروزه به جراحی مد روز تبدیل شده است. از سال 2009، این جراحی از لیپوساکشن پیشی گرفته و به عنوان پر انجام‌ترین جراحی پلاستیک زیبایی در برزیل است. با این حال، علیرغم افزایش زیاد تقاضا برای جراحی پروتز سینه، برخی از افسانه‌ها در مورد پروتز سینه همچنان ادامه دارند. ما در اینجا سعی خواهیم کرد برخی از آن‌ها را برطرف کنیم.

آیا پروتز سینه خطرناک است؟

آیا نیاز به ردیابی این وسایل به معنای خطرناک بودن پروتز سینه است؟ پائولو ورونزی، استاد جراحی در دانشگاه میلان، مدیر برنامه سنولوژی IEO، گفت: «گفت‌ و گوهای زیادی در مورد خطر ایجاد یک نوع بسیار نادر از لنفوم (لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک) وجود دارد. رئیس بنیاد Veronesi – به ویژه پروتزهای “بافتی” با سطح ناهموار، بیشترین استفاده را بعد از ماستکتومی دارند زیرا برای کاهش خطر انقباض کپسولی مفید هستند. تعداد موارد ثبت شده در سراسر جهان حدود هزار نفر تخمین زده می‌شود که از 35 میلیون نفر کاشته شده است.

در ایتالیا، 105 مورد تحت نظارت وزارت بهداشت بین سال‌های 2010 تا 2023 وجود دارد که میزان بروز تخمینی آن 3 مورد در هر 100000 بیمار کاشته شده است. پائولو ورونزی ادامه می‌دهد: «بنابراین خطر بسیار پایینی است که با این حال شایسته بررسی دقیق است. در ابعاد واقعی آن توسط زنان شناخته شود، زیرا برداشتن کامل پستان هنوز در تقریبا یک سوم موارد سرطان ضروری است. ثبت ملی پروتز سینه برای هدایت تحقیقات و تکمیل بیشتر تکنیک‌ها و مواد مفید خواهد بود و به پروتزهای زیست ‌سازگار فزاینده‌ای می‌رسد و به ارگانیسمی که باید آن‌ها را در خود جای دهد احترام می‌گذارد.

برخی از اعداد

چه تعداد پروتز سینه در ایتالیا وجود دارد؟ در میان پرکاربردترین دستگاه‌ها، تقریباً 55000 پروتز سینه در سال فروخته و تخمین زده می‌شود که تقریباً 42000 بیمار هر سال یک ایمپلنت دریافت می‌کنند. 63٪ برای اهداف زیبایی، 37٪ برای اهداف بازسازی کاشته شدند. اینها اعداد بسیار بالایی هستند و ثبت مطمئناً ابزار مفیدی برای کمک به محافظت از ایمنی بیمار است. به لطف این ابزار، در واقع، هر پروتز، حتی اگر کاشته نشده باشد، در مسیر خود ثبت و ردیابی می‎شود تا بدانیم منشاء آن، چگونه ساخته شده است، چه زمانی و برای چه کسی در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، هر گونه مشکل ثبت می‌شود. برای هر پروتز سینه کاشته شده یا برداشته شده، داده‌های واقعی جمع آوری و در دسترس قرار می‌گیرد و توسط مقامات مستقل ارزیابی می‌شود. ثروت حاصل از دانش در صحنه بین‌المللی منحصر به فرد خواهد بود.

پروفسور پائولو ورونزی توضیح می‌دهد: «برای بسیاری از بیماران، بازسازی فرصت مهمی برای بازیابی یکپارچگی بدنی است که بیماری و درمان‌ها آن را تغییر داده‌اند، گاهی اوقات به روشی آسیب‌زا». «هر زنی حق دارد، در صورت تمایل، به بهترین روش و با حداکثر ایمنی به آن دسترسی داشته باشد. اگر در گذشته هدف منحصراً از بین بردن تومور بود، پزشکی مدرن سینه اکنون بازسازی سینه را بخشی جدایی ناپذیر از روند درمان و بهبودی می‌داند.

سرطان سینه

امروزه از هر ده زن مبتلا به سرطان تقریباً نه نفر از سرطان سینه درمان می‌شوند. با این حال، این نوع توده‌های سینه اغلب شامل برداشتن جزئی یا کامل غده پستانی است که اغلب با بازسازی دنبال می‌شود. عملی که در اکثر موارد شامل استفاده از پروتز سینه سیلیکونی است که مزایای بی‌چون و چرای دارند، اما معمولاً باید هر 10-15 سال یکبار تعویض شوند. اما چیزی در حال تغییر است: در آینده، پروتز سینه ممکن است دیگر از سیلیکون ساخته نشوند.

در واقع، آن‌ها ممکن است دیگر آنجا نباشند. استفاده از مواد زیستی در دنیای جراحی پلاستیک، راه‌حل‌های پیشرفته‌ای را برای ارائه طبیعی‌ترین و ایمن‌ترین سینه‌ها به زنان ارائه می‌کند: راه‌حل‌هایی که قطعی و بدون عوارض هستند. در چندین کشور اروپایی و همچنین در ایتالیا، کار بر روی آزمایش و توسعه یک پروتز سینه نوآورانه و قابل جذب زیستی در حال انجام است. سراسر جهان در تلاش هستند تا راه‌حل‌هایی غیر از سیلیکون برای پروتز سینه پیدا کنند: بسیاری در تلاش هستند تا موادی را بیابند که واکنش کمتری داشته و برای بدن کمی طبیعی‌تر باشند.

آیا پروتز سینه می‌تواند باعث سرطان شود؟

بزرگترین افسانه این است که ترس از سیلیکون مصنوعی می‌تواند منجر به تشکیل سرطان سینه شود. این درست نیست. اگرچه این سوال چندین سال پیش مطرح شد، اما قبلاً توسط یک مطالعه بزرگ در ایالات متحده و یک مطالعه در کانادا روشن شده است. دومی 11666 بیمار را که از پروتز سینه استفاده کرده بودند مورد ارزیابی قرار داد. هر دو مطالعه هیچ ارتباطی بین سرطان سینه و استفاده از ایمپلنت‌های سیلیکونی نشان ندادند. وی خاطرنشان می کند که درجه سیلیکون پزشکی مورد استفاده در پروتز سینه با سیلیکون صنعتی متفاوت است زیرا تمیزتر، دارای ژل منسجم و مشخصات اختصاصی فراوان است.

در صورت بارداری مشکلی برای شیردهی ایجاد می‌شود؟

از آنجایی که پروتز زیر غده پستانی یا زیر عضله قرار می‌گیرد، هیچ گونه اختلالی در غدد یا شیردهی ایجاد نمی‌شود که می‌تواند به طور معمول انجام شود.

بعد از بارداری چه اتفاقی برای سینه می‌افتد؟

سینه با پروتز مانند سینه بدون پروتز رفتار می‌کند، یعنی در دوران بارداری و شیردهی افزایش می‌یابد و پس از آن پسرفت می‌کند. بنابراین، مانند تمام سینه‌هایی که در اثر تورم کشیده شده‌اند، ممکن است پس از شیردهی پتوز و افتادگی خفیف (افتادگی سینه) ایجاد شود که در اثر بافت اضافی سینه ایجاد می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که این راه‌حل برای کسانی که پروتز سینه ندارند نیز یکسان است.

جای زخم کجاست؟

سه نوع برش برای قرار دادن پروتزها وجود دارد. قسمت پایینی که در رول سینه پنهان شده است (تا زیر سینه). پری آرئول که در اطراف آرئول (در بالای سینه) قرار دارد و دیگری در بغل پنهان است. هر تکنیکی مزایا و معایب خود را دارد. انتخاب باید در گفتگوی صریح بین پزشک و بیمار با در نظر گرفتن نوع سینه انجام شود، زیرا پستان دارای محدودیت‌هایی است. به عنوان مثال، برش پری آرئول را نمی‌توان در بیمارانی که آرئول بسیار کوچکی دارند، ایجاد کرد، زیرا امکان وارد کردن پروتز سینه از طریق چنین برشی وجود نخواهد داشت. از برش ناف فقط برای سالین استفاده می‌شود که در مقایسه با پروتز سیلیکونی معایب زیادی دارد، بنابراین تقریباً هرگز از آن استفاده نمی‌شود.

بهترین سن برای کاشت ایمپلنت سینه چه سنی است؟

سن خاصی برای قرار دادن پروتز سینه وجود ندارد و می‌تواند قبل یا بعد از دوره زایمان باشد. اما به ‌عنوان یک جراحی که خطوط بدن را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد، عزت نفس را افزایش می‌دهد و با دانستن اینکه امروزه اکثر زنان بچه‌های نزدیک به 20 تا 30 سال دارند، فکر می‌کنیم بهترین سن حتی حدود 20 سالگی است. بنابراین، زنان بهتر و طولانی‌تر می‌توانند از ظاهر جدید و شهوانی خود لذت ببرند، در زمانی که تمایلات جنسی بسیار جذاب است. شایان ذکر است که بدن یک زن پس از 16 سال به طور کامل رشد کرده است و می‌تواند پروتز را بگذارد. اما برای این کار رضایت والدین نیاز است.

بهترین پروتز برای من چیست؟

هر بیمار دارای یک نوع سینه، سابقه و شیردهی یا عدم شیردهی، نوع پوست و تمایل و انتظار برای شکل و حجم متفاوت است. پروتزها نیز انواع و اشکال مختلفی دارند (گرد یا آناتومیک، پروفیل بالا، کم یا متوسط ​​و …). بنابراین، اگر همه متغیرها در نظر گرفته شوند، هر بیمار نشانه متفاوتی با دیگری خواهد داشت. پروتز مورد علاقه شما همیشه برای شما بهترین نیست.

آیا پروتز می‌تواند بشکند؟

منفجر شدن پروتز ممکن است که خطر جانی بیشتری نسبت به شکستن پروتز (حادثه اتومبیل) داشته باشد. این به دلیل خاصیت ارتجاعی و سازگاری سیلیکون است که به جای شکستن، تمایل به تغییر شکل و جذب ضربه دارد. اما با گذشت زمان، پروتز شکننده‌تر می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود هر ده سال یکبار تعویض شود. جراحی جایگزینی معمولاً حتی سریعتر و آسانتر از جراحی کاشت است و می‌توان از همان برش جراحی اول استفاده و در نتیجه از ایجاد اسکار جدید جلوگیری کرد.

آیا امکان رد پروتز وجود دارد؟

رد پروتز وجود ندارد. رد از طریق تشکیل آنتی بادی در پاسخ به بافت غیر خودی (مانند پیوند) اتفاق می‌افتد. از آنجایی که سیلیکون منجر به تشکیل آنتی بادی نمی‌شود، رد وجود ندارد. آنچه که می‌تواند رخ دهد، انقباض کپسولی است که به عنوان “رد” شناخته می‌شود. بدن همیشه یک اسکار به نام کپسول در اطراف پروتز تولید می‌کند تا آن را عایق کند. این کپسول می‌تواند با فشرده کردن پروتز، اندازه آن کوچک شود و انقباض کپسولی ایجاد کند. چهار درجه انقباض وجود دارد. درجه چهارم بین 3 تا 5 درصد موارد بروز می‌کند، قفسه سینه درد می‌کند و تغییر شکل می‌دهد. درمان جایگزینی پروتز و صفحه قرارگیری زیر عضله است. اگر بعد از عمل عوارضی مانند عفونت، کبودی، سروما یا در پروتزهای خیلی قدیمی که در زمان مناسب تعویض نشده باشند، به ندرت رخ می‌دهد و بیشتر اتفاق می‌افتد.

آیا تغییری در حساسیت سینه وجود دارد؟

در حین عمل فضایی برای قرار دادن پروتز ایجاد می‌شود و در نتیجه برخی از اعصاب کوچک آسیب می‌بینند. مشابه سزارین، تغییری کوتاه مدت شاید باعث حساسیت ‌شود که معمولاً در عرض چند ماه پسرفت می‌کند و برمی‌گردد. هر چه پروتز بزرگتر باشد، حساسیت بیشتر می‌شود، زیرا فضای پروتز بزرگتر و آسیب عصبی گسترده‌تر است. در نهایت، بزرگ کردن سینه یک جراحی نسبتا ساده، ایمن و با رضایتمندی بالا از بیماران است که امروزه آن را بسیار محبوب کرده است.

چه نوع پروتز سینه وجود دارد؟

در فهرست زیر انواع مختلف پروتز سینه را خواهید یافت. اینها شامل برخی برای مراقبت اولیه و نهایی است که از پارچه یا سیلیکون ساخته شده‌ا‌ند. محصولات سفارشی و انواع کاهش دهنده‌های فشار نیز در اینجا فهرست شده‌اند.

1. پروتز سینه برای مراقبت‌های اولیه

این دسته فقط به صورت موقت استفاده می‌شوند. آن‌ها برای ایجاد تعادل بینایی پس از عمل یا در طول درمان عمل می‌کنند. کمک‌ها خواص ویژه‍ای دارند. این محصولات بسیار سبک طراحی شده‌اند که با این کار از تحریک در حین پرتودرمانی جلوگیری می‌کند و در صورت امکان، هیچ فشاری بر بافت اسکار پس از قطع عضو وارد نمی‌کند. پروتز سینه را برای مراقبت اولیه خواهید دید که از پارچه نساجی یا فوم ساخته شده‌اند. حجم لازم در پروتز سینه با پر کردن مواد قابل اضافه و برداشتن به دست می‌آید.

2. پروتز سینه (متقارن و نامتقارن)

پروتز سینه ساخته شده از سیلیکون دارای یک هسته سیلیکونی هستند که دارای یک قسمت الاستیک است. برای اینکه پروتز سینه تا حد امکان نامحسوس به نظر برسد، هم طرح و هم شکل آن با سینه طبیعی تطبیق داده شده است. وزن پروتز تا 90 درصد یک سینه طبیعی است که به عنوان مثال برای جلوگیری از وضعیت نامناسب و تقلید از رفتار ارتعاشی مهم است.

پروتزهای سینه در نسخه‌های متقارن و نامتقارن موجود هستند – بیماران می‌توانند از کمکی متقارن در سمت چپ و راست استفاده کنند. به هر حال، پروتزهای سینه ساخته شده از سیلیکون با گزینه چسب نیز موجود است. نوارهای چسب اتصال لازم به پوست را تضمین می‌کنند و باید در فواصل منظم (تقریباً هر 7-10 روز) تعویض شوند. یک پد به اصطلاح چسبی تقریباً کل پروتز را می‌پوشاند – می‌توان چندین بار از آن استفاده کرد و حدود 6 ماه دوام می‌آورد. با وجود گزینه‌های چسب مخصوص طراحی شده، پروتزها باید با سوتین محکم شوند.

3. پروتز سینه با پشتی عملکردی (متقارن و نامتقارن)

پشتی کمکی یک عملکرد ویژه را در اینجا انجام می‌دهد. سه نوع مختلف از محصولات در فهرست منابع فهرست شده است.

  • پروتزهای سینه سیلیکونی با پشتی کاهش دهنده فشار: کاهش فشار در اینجا با استفاده از ساختارهای ویژه مانند ساختار چند لایه یا طراحی خاص دیوار پشتی به دست می‌آید.
  • پروتزهای سینه سیلیکونی با گزینه کاهش فشار پشت و چسب: بیماران علاوه بر کاهش فشار، می‌توانند پروتز سینه را با استفاده از نوارهای چسبنده یا پدهای چسبنده ثابت کنند.
  • پروتزهای سینه سیلیکونی با پشتی تقویت کننده تهویه: با ایجاد محفظه‌های مختلف در پروتز سینه، تهویه بهتری نسبت به پروتزهای سینه معمولی وجود دارد.

4. پروتز سینه به عنوان پروتز سینه سبک (متقارن و نامتقارن)

در اینجا پروتز سینه سیلیکونی سبک وزن را پیدا خواهید کرد. اگرچه اینها نیز پروتزهای سیلیکونی هستند، اما وزن آن‌ها حداقل 25٪ کاهش می‌یابد. هندلینگ مانند سایر پروتزهای سینه است – آن‌ها را می‌توان به سادگی در یک سوتین معمولی قرار داد. در اینجا نیز یک مدل با محلول چسب وجود دارد.

5. پروتز سینه یک پروتز سبک با پشتی کاربردی (متقارن و نامتقارن)

این دسته خواص ارزشمندی را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. از یک طرف از نظر وزن حداقل 25 درصد سبک‌تر بوده و عملکردهای ویژه‌ای نیز دارد. به عنوان مثال، پروتز سینه سبک وزن می‌تواند پشتی کاهش ‌دهنده فشار داشته باشد که با یا بدون گزینه چسب کار می‌کند. محصولاتی نیز در اینجا فهرست شده‌اند که دارای پشتی طراحی شده ویژه‌ای هستند که باعث تهویه هوا می‌شود.

6. پروتزهای سینه به عنوان پروتزهای صدفی برای جبران

هم شکل و هم طرح کلی پروتز سینه که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌شود مشابه پروتزهای استاندارد است. با این حال، یک تفاوت اصلی، ساختار پوسته است که نازک‌تر و سبک‌تر است. این بافت سینه را که هنوز در زنان وجود دارد به طور کامل یا جزئی می‌پوشاند. پروتز سینه به عنوان یک پوسته جبران کننده استفاده می‌شود، به عنوان مثال، اگر تنها بخشی از سینه برداشته شده باشد. این کمک‌ها همچنین برای ناهنجاری‌ها یا بازسازی تجویز می‌شوند.

7. پروتزهای جزئی سینه

پروتزهای جزئی سینه به عنوان جایگزینی بخش‌های جداگانه سینه طراحی شده‌اند. آن‌ها از سیلیکون ساخته شده‌ و شبیه بخشی از سینه هستند که با جراحی برداشته شده است. آن‌ها همچنین در صورت وجود نقص موجود در ماده سینه از تقارن اطمینان حاصل می‌کنند – این به زنانی که سینه‌های نامتقارن دارند کمک می‌کند. هدف اصلی پروتز سینه جبران حجم از دست رفته سینه است. کمک‌ها نیز از سیلیکون ساخته شده‌اند و با سوتین استاندارد ثابت می‌شوند. برای ثبات بیشتر می‌توان از گزینه‌های چسب اختیاری استفاده کرد.

8. پروتزهای مخصوص سینه

اگر زنان، شرایط تشریحی دشواری داشته باشند، گاهی اوقات پروتزهای استاندارد سینه انتخاب درستی نیستند – در اینجا اطلاعات بیشتری لازم است تا از پروتزهای خاص سینه استفاده شود. به عنوان مثال، زنانی که بازسازی سینه پس از برداشتن سینه نتایج رضایت بخشی برای آن‌ها به همراه نداشت، از طرح‌های ویژه بهره‌مند می‌شوند. یکی از احتمالات، پروتز سینه‌ای است که می‌تواند به صورت جداگانه پر شود. در موارد استثنایی لازم است که پشت پروتز سینه یا کل کمک به طور خاص با شرایط آناتومیک تطبیق داده شود. در این بخش با پروتزهای سینه با خواص ترکیبی نیز مواجه خواهید شد، به عنوان مثال در اینجا یک پروتز سینه سبک وزن با قابلیت تنظیم جداگانه با پشتی کاهش دهنده فشار را پیدا خواهید کرد.

9. لوازم جانبی پروتز سینه

در این بخش آخرین لوازم جانبی پروتز سینه، به ویژه نوک سینه‌های مصنوعی فهرست می‌شود. اندازه و شکل نوک پستان تعیین می‌کند که آیا از نوک سینه مصنوعی اضافی استفاده می‌شود یا خیر. این به این دلیل است که پروتزهای سینه همیشه زیر لباس پوشیده می‌شوند – بنابراین فرم دادن اولویت اصلی است. از آنجایی که تمیز کردن را می‌توان با استفاده از محصولات خانگی استاندارد به آرامی انجام داد، به دلایل بهداشتی نیازی به تجهیزات دوگانه نیست. پروتزهای سینه به طور متوسط ​​دو سال زمان استفاده دارند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام نکات مهم پروتز سینه را بیان کنیم و به شما در تصمیم‌گیری کمکی کرده باشیم. آیا شما این جراحی را انجام می‌دهید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع:

  • fondazioneveronesi.it
  • journals.lww.com
  • sanubi.de
  • ieo.it
  • swe.lebaragosse.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید