ویژگی‌های مسواک مناسب و انتخاب بهترین مسواک برای دندان‌ها

0
143
درپوش مسواک مفید یا مضر ؟
درپوش مسواک مفید یا مضر ؟

ویژگی‌های مسواک مناسب ، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی که برای بهداشت فردی و سلامت دهان و دندان وجود دارد، مسواک است که توجه به استفاده مداوم و با برنامه آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برای بسیاری از افراد ویژگی مسواک مناسب و روش انتخاب آن یک مسئله جدی است. در حقیقت، انتخاب مسواک و خمیردندان باید براساس ویژگی دندان‌های شما و سابقه درمانی روی آن‌ها باشد. با این حال بسیاری از افراد در مورد انتخاب مسواک دستی یا برقی تردید دارند که در این مطلب به بررسی آن می‌پردازیم.

ویژگی مسواک مناسب و نوع پرز استفاده شده برای آن

مسواک‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که براساس نیاز مخاطب تولید شده‌اند.

  • در حالت کلی و براساس ویژگی مسواک مناسب، شما می‌توانید سه نوع مسواک با پرز نرم، معمولی و سفت را تهیه کنید.
  • در اکثر موارد، شما نیاز دارید تا از نوع مسواک با پرز نرم یا معمولی استفاده کنید تا آسیبی نیز به لثه دندان‌هایتان وارد نشود.
  • در حقیقت، مسواک با پرز سفت یکی از انواع پرز نایلونی مسواک است که در صورت استفاده نامناسب می‌تواند آسیب شدیدی به لثه‌ها وارد کند و در بعضی از مواقع خونریزی آن را به دنبال دارد. البته در صورتی که در انتخاب یک مسواک مناسب برای دندان‌هایتان دچار تردید هستید، بهتر است از مسواک‌های توصیه شده توسط متخصص استفاده کنید و ویژگی مسواک مناسب مخصوص دندان هایتان را از پزشک متخصص جویا شوید.
  • باید گفت، می‌توان مسواک‌های مختلف را به صورت یک تقسیم‌بندی دیگر نیز بیان کرد که شامل مسواک‌های دستی و برقی هستند.
  • مسواک‌های با پرز نرم و معمولی استفاده عمومی دارند و برای اکثر افراد مناسب هستند. با این حال، مسواک‌هایی که با پرز سفت تولید شده‌اند نیز کاربرد بالایی دارند و می‌توانند در تمیز کردن و از بین بردن پلاک دندان بهتر عمل کنند.
  • در صورتی که از مسواک‌های ساخته شده با پرز سفت به روش نامناسب استفاده کنید، ممکن است لثه‌هایتان آسیب ببینند. در کنار توجه به ویژگی مسواک مناسب دندان‌ها، نکته مهم در زمان مسواک زدن رعایت قانون ۴۵ درجه و نگه‌داشتن مسواک به صورت ۴۵ درجه‌ای روی دندان‌ها است.

اندازه مسواک مناسب

اندازه مسواک ممکن است برای افراد مختلف متفاوت باشد. در حقیقت، شما باید براساس ویژگی مسواک مناسب و راحتی استفاده، بهترین نوع آن را انتخاب کنید. نکته مهم توجه به اندازه دهان است و برای اکثر افراد، اندازه مسواک با ۱ سانتی‌متر عرض و ۲.۵ سانتی‌متر طول می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

علاوه بر این، استفاده از مسواکی با اندازه بزرگ‌تر می‌تواند مشکلاتی را به وجود آورد و نمی‌توان به وسیله آن تمامی نقاط دندان‌ها را تمیز کرد.

در زمان انتخاب بهترین مسواک برای کودکان نیز باید به اندازه آن توجه کرد چرا که محصولاتی با اندازه بزرگ برای آن‌ها مشکل‌ساز خواهد بود.

کدام نوع مسواک برای شما مناسب است: مسواک دستی یا برقی؟

امروزه در کنار مسواک دستی، نوع برقی آن نیز تولید شده است و در صورتی که شما توجه بیشتری به سلامت دندان‌هایتان دارید، استفاده از این نوع مسواک‌ها می‌تواند اثربخش باشد.

نکته قابل توجه قیمت بیشتر این نوع مسواک‌ها است اما به دلیل استفاده از ویژگی چندجهته در مسواک زدن دندان‌ها، نوع برقی مناسب‌تر است.

این محصولات بهترین مسواک هنگام داشتن ارتودنسی یا دندان های ناردیف هستند و فشار کنترل شده آن‌ها یکی از اصلی‌ترین موارد ویژگی مسواک مناسب برای دندان‌های ارتودنسی شده است.

همچنین، در صورتی که دندان‌های شما ارتودنسی شده باشند، می‌توانید از مسواک‌های دستی مخصوص نیز استفاده کنید که برای این کار تولید شده‌اند و دارای پرز طبیعی نرم و انعطاف‌پذیر یا پرزهای گرد هستند.

در حقیقت، استفاده از این محصولات نیز آسان است و برای به کار افتادن آن‌ها تنها نیاز است تا یک دکمه را فشار دهید.

با این حال، در صورتی که استفاده مرسوم از مسواک خود را دارید، به کار بردن مسواک‌های دستی نیز می‌تواند موثر باشد.

  • هنگام انتخاب بهترین مسواک و توجه به ویژگی مسواک مناسب برای کودکان باید به پرز نرم مسواک دقت کرد. باید گفت، کودکان شما دارای دندان‌هایی هستند که لثه آن‌ها حساس است. بنابراین، نمی‌توان از محصولاتی با پرزهای سفت برای دندان‌های کودکان استفاده کرد.

استفاده کردن از مسواک‌های برقی برای کودکان نیز مزیت‌های زیادی دارد. درست است که این نوع محصولات هزینه بیشتری نسبت به نوع دستی آن دارند، اما در صورت به کار بردن آن، کودکان شما تشویق به حفظ سلامت دهان و دندان‌هایشان می‌شوند و این کار حس لذت بخشی را برای آن‌ها به وجود خواهد آورد.

ویژگی‌های مسواک مناسب

سخن آخر

مسواک یکی از ضروری‌ترین ابزارهایی است که استفاده از آن برای سلامت دهان و دندان الزامی است. مسواک‌ها در انواع دستی و برقی تولید شده‌اند و شما می‌توانید براساس ویژگی مسواک مناسب و نوع حساسیت دندان‌ها و لثه‌هایتان، بهترین نوع آن را انتخاب کنید. در زمان انتخاب یک مسواک مناسب، شما سه نوع محصول با پرزهای نرم، معمولی و سفت را در اختیار خواهید داشت که دو نوع اول محبوبیت بیشتری دارند. با این حال، در کنار مزیت‌های مسواک‌های دستی، محصولات برقی نیز وجود دارند که براساس تحقیقات، برای افرادی با دندان‌های ارتودنسی شده مناسب هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید