همه چیز درباره ایمپلنت یا کاشت دندان

0
212
ارتباط دندان با سلامت بدن
ارتباط دندان با سلامت بدن

مراحل ایمپلنت یا کاشت دندان آن انقلاب بزرگی را در زمینه جایگزین کردن دندان طبیعی ایجاد کرده است. براساس گزارش کالج پروتزهای دندانی آمریکا، در حال حاضر 120 میلیون آمریکایی حداقل یک دندان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که بیش از 36 میلیون نفر از ساکنان این کشور به طور کلی فاقد دندان طبیعی هستند.

در اغلب موارد، استفاده از دندان مصنوعی کاری دشوار بوده و فرآیند جویدن و صحبت کردن را به چالشی سخت تبدیل می‌کند. بنابراین، به جرات می‌توان گفت ابداع روش ایمپلنت دندان چشم‌انداز درمان و جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته را به شکل قابل توجهی متحول کرده است.

فارغ از تعداد دندان‌های طبیعی از دست رفته، بهتر است بدانید به‌کارگیری روش‌های نوین کاشت دندان علاوه بر ایجاد ظاهری طبیعی می‌تواند احساس راحتی و آسایش را برای شما به همراه داشته باشد.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یا کاشت دندان عبارت از جایگزین کردن ریشه دندان‌های طبیعی با پایه‌ها یا سیلندرهایی از جنس تیتانیوم خالص، قوی و مستحکمی است که با روش جراحی در استخوان فک جاگذاری می‌شوند. تیتانیوم فلزی است که با شرایط بدن انسان سازگاری داشته و برای مدتی طولانی بدون ایجاد مشکلات عمده در ساختار بدن باقی می‌ماند.

پایه‌های ایمپلنت در اصل، میله‌ها یا پیچ‌های باریکی هستند که درون استخوان فک و درست در جای خالی دندان از دست رفته قرار می‌گیرند. در صورت رسیدگی کافی، ایمپلنت‌ها از دوام چشمگیری برخوردار خواهند بود. با توجه به نحوه قرارگیری ایمپلنت در داخل لثه و اتصال آن به استخوان فک، پایداری و استحکام آن‌ها به مراتب بیش‌تر از دندان مصنوعی است.

نصب پل و دندان‌های جایگزین از دیگر مراحل ایمپلنت دندان است که به ثبات هر چه بیش‌تر ایمپلنت کمک کرده و از جابه‌جا شدن آن‌ها در داخل دهان جلوگیری می‌کند. این امر، به طرز قابل توجهی در تسهیل غذا خوردن و صحبت کردن موثر است. همچنین، استفاده از تاج‌های جداگانه احساسی به مراتب بهتر و طبیعی‌تر را ایجاد خواهد کرد.

با توجه به آن چه گفته شد، مراحل ایمپلنت دندان به اختصار عبارتند از:

 • ارزیابی شرایط کلی دهان و دندان
 • درمان کلیه پوسیدگی‌های دندان
 • درمان کلیه التهابات و عفونت‌های لثه
 • اطمینان از استحکام بافت استخوان فک
 • جاگذاری پایه‌های تیتانیومی به روش جراحی
 • جاگذاری تاج دندان

انواع ایمپلنت یا کاشت دندان

انواع ایمپلنت کاشت دندان عبارتند از:

 • اندوستیال (endosteal)

اندوستیال نوعی ایمپلنت است که داخل استخوان فک قرار می‌گیرد. در مقایسه با روش قدیمی، این نوع کاشت دندان از استحکام بیش‌تری برخوردار است.

 • ساب‌پریوستیال (subperiosteal)

ساب‌پریوستیال نوع قدیمی‌تر ایمپلنت دندان است. مراحل ایمپلنت دندان به روش ساب‌پریوستیال به گونه‌ای است که ساختار کاشت بر روی استخوان فک و درست زیر بافت لثه قرار می‌گیرد. به واسطه اثربخشی ضعیف، این روش کاشت دندان دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

مزایای استفاده از ایمپلنت و کاشت دندان

اصلی‌ترین مزایای استفاده از ایمپانت و کاشت دندان عبارتند از:

 • تسهیل فرآیند صحبت کردن و کمک به افزایش اعتماد به نفس
 • تسهیل غذا خوردن و کمک به تامین سلامت عمومی بدن
 • عدم نیاز به خارج کردن تاج دندان به منظور تمیز کردن آن
 • ایجاد ظاهری طبیعی و زیبا
 • کمک به پایداری هر چه بیش‌تر ساختار چهره

سن مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان

انجام کلیه مراحل ایمپلنت دندان به صورت تمام و کمال مستلزم آن است که استخوان‌‌های فک بیمار به اندازه کافی رشد کرده و از استحکام لازم برخوردار باشند.

بنابراین، انجام این کار برای افراد 17 تا 80 ساله امکان‌پذیر است. برای اطمینان از این امر، پزشک متخصص عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز کرده و از رشد و استحکام بافت استخوان و لثه اطمینان می‌یابد. به این ترتیب، تقریبا کلیه افراد با هر سن و سالی می‌توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند.

شایان ذکر است، کاشت دندان برای افراد زیر 18 سالی که به هر دلیلی دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اند تنها با اجازه والدین آن‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

در چه مواردی از ایمپلنت یا کاشت دندان استفاده می‌شود؟

بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی‌های گسترده، بیماری پریودنتال یا بسیاری از آسیب‌ها و ضربه‌های فیزیکی ناشی از تصادفات ممکن است به از دست رفتن دندان‌ها منجر شود. در چنین مواردی و در صورت برخورداری فرد از سلامت لثه و استحکام بافت استخوان پزشک معالج روش ایمپلنت کاشت دندان را به عنوان راه‌کار جایگزینی برای دندان‌های طبیعی پیشنهاد می‌کند.

موارد موثر در موفقیت ایمپلنت یا کاشت دندان

در برخی موارد، ضعیف بودن بافت لثه، وجود جراحات و عدم استحکام بافت استخوان فک مراحل ایمپلنت دندان را دچار اختلال می‌کند. بنابراین، موارد موثر در موفقیت ایمپلنت دندان را به اختصار می‌توان چنین برشمرد:

 • عدم وجود سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی
 • برخورداری از بافت استخوان مستحکم با تراکم بالا
 • برخورداری از سلامت کامل لثه
 • انسجام کافی استخوان فک
 • مصرف نکردن دخانیات
 • رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان
 • استفاده نکردن از داروهای حاوی فسفونات

مراحل ایمپلنت چقدر زمان می‌برد؟

روند کاشت دندان به روش ایمپلنت یا کاشت دندان مدتی پس از خارج کردن دندان طبیعی آغاز می‌شود. مدت زمان کاشت دندان ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، کل مراحل یاد شده معمولا چیزی در حدود 5 تا 8 ماه طول خواهد کشید. طبیعی است، افرادی که به کاشت همه دندان‌ها نیاز دارند روند طولانی‌تری را تجربه خواهند کرد.

سخن آخر

از دست دادن دندان‌های طبیعی، علاوه بر ایجاد مشکلات گسترده در روند غذا خوردن و به خطر انداختن سلامت عمومی بدن، در کاهش اعتماد به نفس نیز تاثیرگذار است. کاشت دندان روش مناسبی است که می‌تواند زیبایی ظاهری، عزت نفس و سلامتی را به فرد بازگرداند.

سپری کردن کلیه مراحل ایمپلنت دندان به روشی موفقیت آمیز مستلزم مراجعه به پزشکی حاذق، اطمینان از سلامت لثه و استحکام بافت استخوان و رعایت بهداشت دهان و دندان است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید