مسواک زدن را برای پیشگیری از کرونا جدی بگیرید!

0
84
سفید کردن دندان با زغال
سفید کردن دندان با زغال

مسواک زدن را برای پیشگیری از کرونا جدی بگیرید!

آیا سلامتی بدن و بهداشت دهان، با یکدیگر مرتبط هستند؟

آیا مسواک زدن، برای پیشگیری از کرونا مفید است؟

آیا مصرف خمیردندان و دهانشویه­ها از ابتلا به کرونا جلوگیری می­کند؟

با کمک دهان می‌توانید بخورید، بیاشامید، صحبت کنید و لبخند بزنید. از طرفی برخی از بیماری‌ها بر وضعیت سلامت دهان و دندان، تأثیر می‌گذارند.  دیابت، بیماری­های قلبی و کلیوی حاد، می­توانند بر سلامت دهان و دندان­ها تأثیر منفی داشته­باشند. سالمندان و افرادی که دچار بیماری­های زمینه­ای هستند، باید بهداشت دهانی خود را به دقت رعایت کنند، چرا که ریسک ابتلا به کرونا در این افراد بیشتر است.

آیا مسواک زدن می­تواند ریسک ابتلا به کرونا را کاهش دهد؟

پیش از پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا نحوه انتشار و سرایت ویروس کرونا را بررسی کنیم. ویروس کرونا، مانند ویروس سرماخوردگی معمولی و آنفلوآنزا انتقال پیدا می­کند. همه این بیماری­ها از طریق ریزقطرات تنفسی به دیگران منتقل می­شوند. ریزقطرات تنفسی، ذرات بسیار ریز مایع یا بزاق فرد مبتلا به ویروس هستند که هنگام عطسه و سرفه تا شعاع چند متری، پراکنده می­شوند. تنفس شدید و سنگین و صحبت کردن نیز می­تواند تعداد زیادی ریزقطره تنفسی را وارد هوای اطراف نماید.

همان­طور که ذکر شد، تنفس ریزقطرات آلوده به ویروس مهم­ترین راه ابتلا به کرونا است. اما گاهی دست زدن به سطوح آلوده به ویروس و سپس تماس دست با دهان یا چشم، نیز می­تواند ویروس را وارد بدن افراد سالم نماید.

مسواک زدن چگونه ریسک ابتلا به کرونا را کاهش می­دهد؟

پروفسور مارتین اَدی،  استاد دندانپزشکی دانشگاه بریستول، معتقد است مسواک زدن پیش از خروج از منزل، می­تواند به پیشگیری از ابتلا به کرون

ا کمک کند.

بنا به نظرپروفسور اندی، ترکیبات اکثر خمیردندان­ها و دهانشویه­ها، بسیار نزدیک به ترکیبات مایع دستشویی و ژل­های ضدعفونی کننده است و از آنجایی که ویروس معمولا از راه دهان وارد بدن افراد می­شود، مسواک زدن با خمیردندان، می­تواند تا حدودی جلوی ورود ویروس­ها را سد کرده و شانس تکثیر شدن را از آنها بگیرد.

عملکرد ضدمیکروبی خمیردندان، حدود سه تا پنج ساعت در دهان باقی می­ماند. در نتیجه، مسواک زدن با خمیردندان، می­تواند بار ویروسی بزاق را کاهش داده و از ایجاد عفونت ویروسی جلوگیری کند.

پیشنهاد می­شود، افراد پیش از خروج از منزل دندان­های خود را با خمیردندان مسواک بزنند. بهتر است افرادی که ناچار هستند ساعات زیادی را خارج از منزل سپری کنند، برای مسواک زدن، زمان­بندی دقیقی داشته­باشند. زیرا همان­طور که گفته­شد، عملکرد ضدمیکروبی خمیردندان، بین سه تا پنج ساعت دوام دارد.

بهداشت دهانی ضعیف، ریسک ابتلا به بیماری­های تنفسی را افزایش می­دهد

پروفسور مایکل لوئیس، استاد بیماری­های دهان و دندان، از دانشگاه کاردیف نیز با این نظر موافق است. او می­گوید: اختصاص دادن تنها چند دقیقه زمان برای نظافت دهان، هیچ وقت به این اندازه مهم نبوده­است.

پروفسور لوئیس اضافه می­کند: نتایج تحقیقات ثابت کرده­است که بهداشت دهانی ضعیف، عاملی است که درصد ابتلا به عفونت­های تنفسی را افزایش می­دهد. رعایت بهداشت دهانی مناسب، خصوصا در دوران پاندمی ویروس کووید19، بسیار اهمیت دارد و مردم باید نسبت به این امر توجه کافی نشان دهند.

آیا تأثیر “مسواک زدن در پیشگیری از ابتلا به کرونا”، از نظر علمی ثابت شده­است؟

گرچه، رعایت بهداشت دهانی، برای همه مردم ضروری است، اما ارگان­های پزشکی رسمی، مانند سازمان جهانی بهداشت (WHO)  یا سرویس سلامت همگانی (NHS) هنوز این ادعا را تأیید نکرده­اند.

پروفسور پائول هانتر، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایست آنگلیا، معتقد است به سختی می­توان این نظریه را پذیرفت. ثابت کردن اینکه مسواک زدن می­تواند از ورود ویروس کرونا به بدن جلوگیری  کند، دشوار است.

پروفسور هانتر می­افزاید: مسواک زدن و رعایت بهداشت دهانی، همیشه کار پسندیده­ای است. اما نمی­توانم با اطمینان بگویم که مسواک زدن بیش از حد، تأثیر قابل­توجهی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا خواهدداشت.

مسواک زدن، جلوی ورود ویروس از راه بینی را نمی­گیرد!

وی چنین توضیح می­دهد: ریزقطرات تنفسی آلوده، از راه تنفس وارد بدن افراد می­شوند و اکثر افراد معمولا از راه بینی تنفس می­کنند. هنگامی که فرد سالم در هوای آلوده به ویروس، تنفس می­کند، ریزقطره­های آلوده به راحتی از راه بینی وارد شده و در پشت گلو جای­ می­گیرند. تنفس عادی از راه بینی، حتی می­تواند این ریزقطرات آلوده را به اعماق ریه ببرد. بنابراین واضح است که ضدعفونی کردن فضای دهان و مسواک زدن، هیچ تأثیری بر ورود ویروس از راه بینی نخواهدداشت.

حفاظت سلولی، تأثیر مواد ضدعفونی را از بین می­برد!

دلیل دیگر مخالفت پروفسور هانتر با این نظریه این است که ویروس پس از ورود به سلول، در برابر ضدعفونی کننده­ها مقاوم می­شود؛ زیرا به درون سلول راه یافته و به وسیله خود سلول حفاظت می­شود. بنابراین، ضدعفونی کننده­ها، خمیردندان­ها و دهانشویه­ها، باید بتوانند پیش از اینکه ویروس وارد سلول­ها شود، آن را از بین ببرند. آیا مواد ضدعفونی­کننده می­توانند به این سرعت ویروس­ها بکشند؟

آیا مسواک زدن مکرر با خمیردندان، مضر است؟

خمیردندان­ها و دهانشویه­های صنعتی، حاوی مقدار زیادی مواد شیمیایی و مصنوعی مضر هستند که حتی با وجود آبکشی، از راه مخاط دهان نیز وارد بدن می­شوند. پیشنهاد می­شوند افراد از استفاده بیش از حد از خمیردندان­های صنعتی خودداری کنند.

مسواک زدن با نمک، ساخت دهانشویه خانگی و استفاده از خمیردندان­های ارگانیک، روش­هایی جایگزین برای رعایت بهداشت دندان و دهان هستند.

مسواک زدن را برای پیشگیری از کرونا جدی بگیرید!

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا چیست؟

  • توصیه می­شود افراد تنها در موارد ضروری از منزل خارج شوند.
  • ماسک زدن می­تواند تا حد زیادی از ورود ریزقطرات آلوده، به دهان و بینی جلوگیری کند.
  • شستشوی دست­ها با آب و صابون، به مدت 20 ثانیه، ویروس­های موجود روی سطح پوست را از بین می­برد.
  • اگر فردی دارای علائم مشکوک به کرونا است، باید از منزل خارج نشده و هنگام عطسه و سرفه، جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا آستین لباس، بپوشاند.
  • هرگز از مسواک مشترک استفاده نکنید.
  • پیش از مسواک زدن یا غذا خوردن دست­ها را بشویید.
  • رعایت بهداشت دندان و لثه، ریسک ابتلا به بیماری را کاهش می­دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید