قارچ ناخن پا؛ چگونه از شر آن خلاص شویم؟

0
11
قارچ-ناخن-پا

فکر می‌کنید که قارچ ناخن دارید، اما چگونه می‌توانید مطمئن شوید؟ آیا قارچ ناخن پا خود به خود از بین می‌رود؟ ناخن‌های زرد، شکننده و غیرعادی می‌توانند نشانه‌ای از ریشه‌گیری عفونت به نام اونیکومایکوزیس باشند. کارشناسان می‌گویند این عفونت‌ها به خودی خود از بین نمی‌روند و اگر درمان نشوند به راحتی می‌توانند از فردی به فرد دیگر سرایت کنند. دکتر بونی الوسکی، رئیس بخش پوست در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، گفت: ” قارچ ناخن تمایل به انتشار دارد. او گفت این بیماری از طریق تماس نزدیک با فردی که آلوده است یا با پای برهنه در رختکن، راه رفته است به شما منتقل می‌شود. این قارچ‌ها می‌توانند زیر ناخن پای شما خزیده و در خود ناخن پخش شوند. پوشیدن کفش‌های مرطوب و عرق‌زده نیز می‌تواند باعث رشد قارچ شود.

بررسی قارچ پا

ناخن‌های قارچی یا قارچ ناخن پا یکی از مشکلات رایج است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. این وضعیت ناخن‌های پا فقط یک مشکل سلامتی نیست، بلکه بر ظاهر پاها و تغییر رنگ ناخن‌های پا نیز تاثیر می‌گذارد. چنین شرایطی نیاز به درمان سریع و موثر دارد. اغلب، مردم داروهای ضد قارچ خوراکی، درمان‌های خانگی مانند آب گرم با جوش شیرین، روغن درخت چای و سایر محصولات را برای درمان این نوع عفونت امتحان می‌کنند.

قارچ ناخن مسری است؟

مردم اغلب با مشکل قارچ ناخن پا دست و پنجه نرم می‌کنند. این وضعیت می‌تواند به سلامت و عزت نفس آن‌ها آسیب برساند و نیاز به درمان فوری قارچ ناخن پا داشته باشند. قارچ ناخن پا از هر 10 نفر در سراسر جهان یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با افزایش سن شایع‌تر می‌شود. همچنین بیش از نیمی از افراد 70 سال به بالا را مبتلا می‌کند. دکتر شاری لیپنر، متخصص پوست در مرکز پزشکی ویل کورنل در شهر نیویورک گفت: افراد مبتلا به دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف نیز مستعد ابتلا هستند.

تشخیص قارچ ناخن

کارشناسان می‌گویند اولین گام برای بازگرداندن ناخن طبیعی پای خود، تایید ابتلا به قارچ در وهله اول است. برخی از علائم آشکار شامل ضخیم شدن، تغییر رنگ، ترک خوردگی، بدشکل شدن است و گاهی اوقات دردناک یا بد بو می‌شود. دکتر الوسکی گفت، اما قارچ ناخن تنها برای نیمی از ناخن‌های پا با ظاهر غیر عادی مقصر است. تروما به ناخن پا، چه در اثر صدمات یکباره چه فعالیت‌های مکرر در کفش‌های خیلی تنگ، می‌تواند باعث تغییر رنگ یا ضخیم شدن ناخن‌های پا شود. به گفته دکتر لیپنر، پزشکان معمولا قارچ ناخن پا را با بررسی یک بریده زیر میکروسکوپ تایید می‌کنند.

آن‌ها همچنین می‌توانند آزمایش PCR یا کشت قارچ را انجام دهند تا مشخص شود کدام گونه قارچ ناخن شما را آلوده کرده است. دکتر لیپنر گفت، اما این آزمایش‌ها همیشه ضروری نیستند، زیرا اکثر افراد دارای نوعی قارچ به نام تریکوفیتون روبروم هستند. با این حال، اگر درمان شما جواب نداد، متخصص پوست ممکن است بخواهد در مورد ارگانیسمی که زیر ناخن شما زندگی می‌کند اطلاعات بیشتری کسب کند. دکتر الوسکی گفت: داروهای ضد قارچ تجویزی معمولاً اونیکومایکوزیس را برطرف می‌کنند، اما ایده بدی است که آن‌ها را بدون تایید ابتلای شما به قارچ مصرف کرد. استفاده غیر ضروری از ضد قارچ‌ها می‌تواند اثربخشی این داروها را در طول زمان کاهش دهد و به مشکل رو به رشدی به نام مقاومت ضد قارچی کمک کند.

علائم

علائم قارچ ناخن پا ممکن است به آرامی و در طول زمان ایجاد شود به طوری که در ابتدا مورد توجه قرار نگیرد. برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • لکه‌های سفید روی ناخن
 • تغییر شکل ناخن
 • تغییر رنگ مایل به زرد در بالای ناخن
 • ضخیم شدن ناخن‌ها
 • جدا شدن ناخن در بستر ناخن
 • درد در نوک انگشتان پا
 • تیره شدن یا تیرگی ناخن‌ها
 • ناخن‌های شکننده
 • بوی بد

کدام ضد قارچ‌ها بهتر عمل می‌کنند؟

بهترین درمان آن است که ظاهر ناخن‌های شما را بهبود بخشد. دکتر آنتونلا توستی، متخصص پوست که اختلالات ناخن را در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی میلر درمان می‌کند، می‌گوید: اگر می‌خواهید قارچ ناخن را واقعاً از بین ببرید؟ «یک داروی ضد قارچ تنها گزینه است». نسخه‌های موضعی از جمله کرم‌ها، پمادها یا محلول‌های سرم مانند و ضد قارچ خوراکی یعنی قرص‌ها نیز وجود دارد. دکتر لیپنر گفت: ضد قارچ‌های موضعی می‌توانند برای موارد خفیف‌تری که فقط یک یا دو ناخن پا را تحت تاثیر قرار می‌دهند مفید باشند. اما یک نقطه ضعف این است که امکان دارد مجبور شوید دارو را برای حدود یک سال قبل از از بین رفتن کامل قارچ استفاده کنید.

دکتر لیپنر گفت: اگر چندین قارچ ناخن وجود داشته باشید و یا اگر ناخن‌های پا ضخیم‌تر باشند، معمولاً نسخه‌های خوراکی بهتر عمل می‌کند. این قرص‌ها، تربینافین یا ایتراکونازول، می‌توانند قارچ ناخن پا را در حدود سه ماه از بین ببرند. با این حال، حتی پس از اینکه قرص‌های خوراکی، قارچ را از بین ‌بردند، دکتر لیپنر گفت که ناخن پای شما ممکن است برای یک سال بد به نظر برسد تا ناخن جدید رشد کند. دکتر الوسکی گفت در این میان، برخی از داروهای داروخانه‌ای می‌توانند ظاهر ناخن را با تسکین پوست اطراف یا نازک کردن ناخن بهبود بخشند.

دکتر لیپنر گفت، معمولاً هنگام مصرف ضد قارچ‌های خوراکی، استفاده از لاک ناخن روی ناخن پای آلوده خود نیز خوب است. اما اگر از داروهای موضعی استفاده می‌کنید این کار را انجام ندهید. چه برای شما یک ضد قارچ موضعی یا خوراکی تجویز شده باشد، دکتر توستی گفت که مهم است هر روز درمان را ادامه دهید. او گفت: این چیزی نیست که بتوانید ظرف چند هفته آن را درمان کنید.

جلوگیری از تکرار عفونت

کارشناسان هشدار می‌دهند که از بین بردن موفقیت‌آمیز قارچ ناخن به این معنی نیست که نمی‌توانید دوباره به آن مبتلا شوید. در واقع، تخمین زده می‌شود که 25 درصد از افراد دچار عفونت‌های مکرر می‌شوند. دکتر لیپنر توصیه کرد که هر جوراب یا لباس دیگری را که با اولین قارچ ناخن شما در تماس است کاملاً بشویید و اسپری ضدعفونی کننده را روی کفش‌هایی که اغلب در زمان ابتلا به اونیکومایکوزیس می‌پوشیدید استفاده کنید یا آن‌ها را دور بیندازید. دکتر لیپنر گفت: برای جلوگیری از قارچ ناخن پا به طور کلی، ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید و از راه رفتن با پای برهنه در رختکن باشگاه یا اطراف استخر خودداری کنید. اگر اغلب پایتان در کفش‌های پنجه بسته عرق می‌کند، جوراب‌های ضد رطوبت بپوشید و اگر می‌توانید حتما از کفش‌های خشک استفاده کنید.

اگر پوست پای شما خشک و پوسته پوسته شده یا ملتهب است و خارش دارد، ممکن است به بیماری پای ورزشکار مبتلا شده باشید که می‌تواند به ناخن پای شما سرایت کند. بنابراین مهم است که فوراً درمان شوید. برخی از داروهای بدون نسخه نیز می‌توانند به بیماری قارچ ناخن پا کمک کنند. دکتر لیپنر گفت: “اما کورکورانه خود را درمان نکنید. با یک متخصص پوست صحبت کنید تا تایید کند که درمان درستی دارید.”

پیشگیری، بهترین راه در مبارزه با قارچ ناخن

هر کسی ممکن است به قارچ ناخن پا مبتلا شود، اگرچه برخی از گروه‌های جمعیتی در معرض خطر بالاتری هستند، مانند:

 • افراد مسن
 • دیابتی‌ها
 • بیماران پسوریازیس و هایپرهیدروزیس
 • کسانی که بیماری پای ورزشکار (تینیا پدیس) دارند یا داشته‌اند
 • افرادی که در زمان عفونت زخم روی ناخن دارند
 • کسانی که مشکل گردش خون دارند
 • هر کسی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد
 • طبق داده‌های کلینیک کلیولند، اونیکومایکوزیس به طور کلی یک نفر از هر 10 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این رقم در سنین بالای ۷۰ سال به ۵ نفر می‌رسد.

توصیه‌های بهداشتی

هیچ راه واحدی برای جلوگیری از قارچ ناخن پا وجود ندارد، اما می‌توان توصیه‌های مختلفی را اعمال کرد:

 • از رطوبت در این قسمت پرهیز کنید. پاها و فضاهای بین انگشتی را کاملاً پس از دوش گرفتن خشک کرده و از راه رفتن با پای برهنه در مکان های عمومی خودداری کنید.
 • بهداشت مناسب پا را رعایت کنید. این به این معنی است که ناخن‌هایتان را کوتاه کنید تا از فرورفتن آن‌ها و ایجاد زخم جلوگیری کنید، اما بعد از هر بار استفاده، قیچی یا ناخن‌گیرتان را نیز تمیز کنید.
 • در صورت دوش گرفتن مشترک با فردی که از این عفونت رنج می‌برد، اقدامات پیشگیرانه بیشتری را اعمال کنید.
 • اگر از دیابت رنج می‌برید بسیار احتیاط کنید.
 • کفش مناسبی را انتخاب کنید، طوری که با شکل پا متناسب باشد بدون اینکه آن را منقبض کند.

چرا ناخن‌های پا قارچ می‌گیرند؟

هنگامی که پاهای برهنه با سطوح مرطوب تماس پیدا می‌کنند (مثلاً اگر از دوش عمومی بدون کفش مناسب استفاده شود) مخصوصا اینکه ناخن‌های پا در برابر عفونت آسیب پذیرتر هستند. اگر مبتلا به بیماری پای ورزشکار هستید نیز همین امر صادق است و عفونت می‌تواند به ناخن‌ها سرایت کند. اگر کفش و یا جوراب شما در اثر تعریق یا گرما مرطوب باشد، پوشیدن کفش‌های بسته، مانند کفش‌های ورزشی، برای مدت طولانی نیز می‌تواند منجر به عفونت شود. علاوه بر این، اگر کفش‌های شما به اندازه‌ای تنگ باشد که به انگشتان پا فشار بیاورد، می‌تواند به بستر ناخن آسیب برساند و آن را مستعد ابتلا به عفونت کند.

اصول پیاده روی درست نیز به شما برای پیشگیری و درمان بسیار کمک می‌کند. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا مشکلات گردش خون نیز ممکن است بیشتر مستعد عفونت ناخن‌های پا باشند. همانطور که می‌توان فهمید، بیشتر دلایل بروز قارچ ناخن پا مربوط به سیستم ایمنی ضعیف است. چیزی که هنگام جستجوی راه‌حل‌های موثر باید مورد توجه قرار گیرد.

چه چیزی قارچ ناخن پا را فوراً از بین می‌برد؟

شما در حال تلاش برای از بین بردن قارچ ناخن پا هستید اما هیچ چیز جواب نمی‌دهد؟ یک مشکل رایج است این عارضه می‌تواند برای از بین بردن درد باشد و عفونت ناخن پا به راحتی از بین نمی‌رود. اما امید خود را از دست ندهید! در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که چرا درمان‌های رایج مانند روغن درخت چای، کرم ها یا داروهای ضد قارچ ممکن است مناسب باشند.

کدام درمان‌های خانگی واقعاً موثر هستند؟

قارچ ناخن پا از آنجایی که بسیار رایج است، درمان‌های خانگی بسیاری برای درمان اونیکومایکوزیس وجود دارد، اما کدامیک واقعا موثر هستند؟ قارچ ناخن پا را اونیکومیکوزیس نیز می‌نامند. بارزترین علامت آن تغییر رنگ سفید، قهوه ای یا زرد یک یا چند ناخن پا است. ممکن است پخش شده و باعث ضخیم شدن یا ترک خوردن ناخن شود. از جمله این درمان‌های خانگی و راه‌حل‌های تجویزی، چندین دوره درمانی بالقوه وجود دارد. قارچ ناخن پا ممکن است عوامل کاهش دهنده‌ای مانند نفوذپذیری ناخن، شدت عفونت و سلامت کلی بیمار داشته باشد. پس از، از بین رفتن عفونت، مطمئن شوید که ناخن‌های پا را خشک، تمیز و به خوبی کوتاه کرده‌اید. موارد شدید ممکن است باعث درد و آسیب جبران ناپذیر شود. اگر درمان‌های خانگی موثر نبودند یا عوارض جانبی ایجاد نکردند، در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های خانگی برای از بین بردن سریع قارچ ناخن پا

با داروهای خانگی مانند سرکه، جوش شیرین، پراکسید و غیره سریع از شر اونیکومایکوزیس خلاص شوید. قارچ ناخن پا در مراحل اولیه می‌تواند به درمان‌های خانگی پاسخ دهد. اثربخشی آن‌ها به میزان مداوم استفاده از درمان روی ناخن آسیب دیده بستگی دارد و توصیه می‌شود چندین بار در روز انجام شود. لازم به ذکر است که درمان‌های خانگی برای قارچ ناخن پا، اگرچه مؤثر هستند، ممکن است برای رفع عفونت به مدت شش ماه یا بیشتر نیاز داشته باشند. در اینجا دو مورد از مواردی که بهترین نتایج را تضمین می‌کنند آورده شده است:

– روغن درخت چای یا روغن اکالیپتوس: هر دو دارای خواص ضد قارچی هستند و مطالعات علمی نشان داده‌اند که به خوبی برخی از درمان‌های ضد قارچی موضعی با نسخه و بدون نسخه عمل می‌کنند.

– روغن آفتابگردان ازون دار: مطالعه‌ای که در برزیل انجام شد نشان داد که روغن آفتابگردان برای درمان عفونت قارچی ناخن پا ناشی از مخمر موثر است.

آیا درست است که می‌توان قارچ ناخن را با سرکه و جوش شیرین درمان کرد؟

سرکه همچنین یک درمان خانگی محبوب برای قارچ ناخن پا است، اما اثربخشی آن در مطالعات بالینی ثابت نشده است. بنابراین هیچ مدرک علمی برای تایید مناسب بودن آن برای درمان این بیماری وجود ندارد. این در مورد بی‌کربنات سدیم نیز صدق نمی‌کند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که آن از رشد قارچ در 79 درصد نمونه‌های آزمایش شده جلوگیری می‌کند. برای امتحان این درمان، کافی است خمیری از جوش شیرین و آب را مستقیماً روی ناخن آسیب دیده بمالید و بگذارید حداقل 10 دقیقه قبل از شستشو بماند.

سخن پایانی

اکنون که چند درمان خانگی برای قارچ ناخن پا، علل قارچ ناخن پا و گروه‌های جمعیتی در معرض خطر را می‌شناسید، به نفع شماست که برای پیشگیری از آن به سیستم ایمنی بدن خود توجه کنید. تقویت آن به مواد مغذی و ویتامین‌ها نیاز دارد. اما آن‌هایی که بدن نیاز دارد فقط از طریق رژیم غذایی به دست می‌آید که گاهی اوقات سطوح لازم را فراهم نمی‌کند. هیچ مدرک محکمی مبنی بر اینکه این درمان‌های قارچ ناخن پا، مانند داروهای خوراکی قارچ ناخن، عفونت را به طور کامل برطرف می‌کند، وجود ندارد. همچنین، برخی از این داروها و درمان‌های قارچ ناخن پا دارای عوارض جانبی است. اما برای از بین بردن عفونت‌های قارچی ناخن بهتر است حتما با پزشک خود مشورت نمایید تا از یک قارچ کش بی‌خطر و موثر برای از بین بردن عفونت قارچی زیر ناخن‌ها بدون آسیب رساندن به پوست یا عوارض جانبی استفاده ‌کند.

منبع:

 • nytimes.com
 • bellevuepodiatry.com
 • siliciumg5.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید