عوارض کاشت نگین بر روی دندان

0
95
عوارض کاشت نگین بر روی دندان
عوارض کاشت نگین بر روی دندان

نگین که برای زیباتر کردن چهره افراد به کار می رود، با شکل ها و جنس های مختلف نظیر برلیان، کریستال و طلا با هزینه های مختلفی در دسترس افراد قرار می گیرد. نگین هایی که روی دندان قرار می گیرند و جلای خاصی را به دندان ها می دهند، با یکسری از مواد موجود در دندانپزشکی و با اشعه روی دندان ثابت می شوند.

کاشت نگین دندان

امروزه افراد از روش های مختلفی برای زیبایی استفاده می کنند. این روش ها ممکن است عوارضی نیز داشته باشند اما بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن این عوارض فقط خواهان زیبایی بوده و هزینه های زیادی را بابت آن ها می پردازند. نگین دندان، سنگ یا جواهری می باشد که برای زیباتر شدن لبخند از آن استفاده می شود. جنس آنها معمولا از برلیان، کریستال و طلا بوده و بسیار ریز و براق هستند.

قیمت نگین های دندانی متفاوت بوده و هزینه کاشت نگین به نگین مورد نظر شما و نحوه کاشت آن بستگی دارد. نگین دندان را بر روی دندان های پیشین که هنگام لبخند زدن نمایان می شوند می چسبانند. برق زدن دندان ها هنگام لبخند، زیبایی و درخشش خاصی به لبخند شما می بخشد. نگین هایی از جنس کریستال دوام بیشتری نسبت به برلیان دارند اما برلیان درخشش بیشتری در مقایسه با کریستال داشته و زیباتر به نظر می رسد. کاشت نگین را به دندان پزشک بسپارید و به هیچ وجه در آرایشگاه هایی که برای این کار تبلیغ می کنند، اقدام به کاشت نگین نکنید زیرا در این شرایط امکان آسیب به دندان بسیار بیشتر می شود.

نحوه کاشت نگین دندان

آنچه در کاشت نگین اهمیت زیادی دارد چگونگی کار گذاشتن آن روی دندان می باشد. داشتن تخصص در این زمینه بسیار واجب می باشد. ابتدا دندان را به وسیله مواد مخصوص تمیز می کنند. سپس برای افزایش اصطکاک، روی دندان مقداری زبر می شود. کاشت نگین درد نداشته و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان خواهد برد. با استفاده از مواد زیر سازی نگین را چسبانده و در نهایت با دندان هم سطح می کنند. چیزی که در این مرحله بسیار مهم است، سلامتی مینای دندان و آسیب نرسیدن به آن می باشد. این نگین ها به دندان آسیب رسانده و امکان دارد پوسیدگی از زیر نگین ها شروع شود.

بهتر است کاشت نگین دندان را دندان پزشک انجام دهد تا عوارض کمتری داشته باشد. اما گاهی پیش آمده که پزشک برای چسباندن نگین، روی دندان را سوراخ کرده و این کار سبب خراب شدن مینای دندان شده است. از دندان پزشک خود بخواهید که برای کاشت از سوراخ کردن و تراشیدن مینای دندان خودداری نماید. درست است که ایجاد حفره میزان چسبندگی و دوام آن را بیشتر می کند. اما به مینای دندان آسیب می رساند و موجب پوسیدگی آن می گردد.

نگین روی کدام دندان ها نصب می شود؟

چسباندن نگین بر روی دندان سالم درست نیست، بلکه بهتر است نگین را بر روی دندان هایی که باید درمان شوند، نصب گردد. زیرا امکان دارد فرد بخواهد در آینده نگین را بردارد و دندان آسیب ببیند. اگر لازم باشد پزشک قبل از کاشت نگین، مشکل دندان را با روشی که مناسب بداند رفع می کند. دندان ها مانند پوست بدن نمی توانند به سرعت حساسیت یا آسیب خود را نمایان نمایند و در صورت آسیب نمی توانند خود را ترمیم نمایند. هر گونه آسیبی باید توسط دندانپزشک ترمیم شود تا از گسترش آن پیشگیری شود. اگر چه نگین های دندانی بسیار ریز هستند و سطح آن ها صاف است و اگر بلعیده شوند به همان صورت دفع می گردند اما ممکن است هنگام جویدن غذا زیر دندان افتاده و باعث شکستن دندان شود.

عوارض کاشت نگین بر روی دندان چیست؟

 • زرد شدن بخشی از سطح دندان که زیر نگین است
 • حساسیت مینای دندان
 • از دست دادن لایه بیرونی دندان به‌دلیل تراشیده شدن بخشی از سطح دندان برای ایجاد اصطکاک بیشتر با نگین
 • ایجاد پوسیدگی احتمالی به‌دلیل شست‌وشوی ناقص دندان
 • پنهان ماندن پوسیدگی‌های سطحی و تبدیل به آسیب‌های عمیق و تشخیص دیرهنگام آن
 • خطر ترک‌های میکروسکوپی
 • نازک شدن مینای دندان یکی دیگر از عوارض کاشت نگین است. استفاده از ژل اسید فسفریک برای کاشت نگین روی دندان، باعث آسیب رساندن به مینای دندان و تغییر رنگ آن می‌شود. کاشت نگین با استفاده از این مواد در بعضی موارد موجب بروز ترک‌های میکروسکوپی در دندان می‌شود که با چشم معمولی قابل رویت نیست و همین ترک‌های متعدد و ریز باعث می‌شود دندان با کمترین فشار یا ضربه بشکند.

توصیه‌هایی مهم در کاشت نگین بر روی دندان

اگر با همه این دانسته‌ها همچنان تمایل به انجام این کار دارید چند توصیه را فراموش نکنید:

 • نگین را از شرکت سازنده مطمئن و تایید شده تهیه کنید. فراموش نکنید که کیفیت نگین در ظاهر زیبا، دوام و بهداشت تاثیر زیادی دارد.
 • دندانپزشک یا فرد کارگذارنده برای کاشت نگین باید علم و مهارت کافی را داشته باشد چون این عمل با تکنیک خاصی انجام می‌شود.
 • به توصیه‌های دندانپزشک و کارخانه سازنده برای استفاده صحیح از نگین و شیوه مسواک زدن و رعایت بهداشت عمل کنید.
 • اگر جزو افرادی هستید که دندان‌های شما جرم زیادی دارند. استفاده از این نگین‌ها قبل از جرم‌گیری و آموزش بهداشت برای شما مناسب نیست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید