علائم پخش شدن عفونت دندان در بدن

0
90
درمان جوش لثه
درمان جوش لثه

عفونت دندان نه تنها با درد و عوارضی که برای دهان و دندان دارد همراه است، بلکه اگر درمان نشود موجب پخش شدن عفونت در بدن می شود و مشکلات جدیتری را برای اعضای دیگر بدن به وجود می آورد.

عفونت دندان که یکی از شایع ترین عفونت های ناحیه سر و گردن است. در نگاه اول ممکن است خیلی ساده به نظر برسد. اما باید بدانید که همین اتفاق پیش پا افتاده در صورت بی توجهی به درمان، منجر به اختلالات و بیماری های بسیار خطرناکی می شود.

دلایل به وجود آمدن عفونت دندان 

مشکلات دهان و دندان یا لثه بسیار شایع است و تقریبا همه افراد حداقل یکبار در زندگی این نوع مشکلات را تجربه کرده اند. اکثر مردم مشکلات دهانی را جدی نمی گیرند و همین اتفاق می تواند به مرور زمان جدی شود به طوری که عفونت دندان به بدن منتقل شود و بنابراین سلامت دهان و دندان به اندازه سلامت سایر اعضای بدن مهم است.

عفونت دندان پدیده ای ناگهانی و یک شبه نیست؛ بلکه به مرمر زمان خود را نشان می دهد. در اغلب موارد، شکستگی یا پوسیدگی شرایط نفوذ باکتری به بخش های داخلی و زمینه تشکیل عفونت را فراهم می کند. ترک برداشتن دندان به دلیل ضربه، کشیدن دندان، عصب کشی، جراحی ناموفق، دندان عقل نهفته یا بی توجهی به بهداشت، از دیگر دلایل بروز این عفونت هستند.

درد دندان یکی از علائم نشان دهنده وجود عفونت است. درد می تواند به سایر بخش های صورت از قبیل گوش، فک و گونه نیز کشیده شود. درد دندان در زمان خواب شدت پیدا می کند. از دیگر علائم عفونت دندان می توان به حساسیت بالای دندان آسیب دیده در برابر جویدن غذا، نوشیدنی های سرد و گرم اشاره کرد. گاهی اوقات نیز فرد در دهان خود بو یا طعم بدی را تجربه می کند. عفونت دندان در صورت تشدید موجب تورم گونه، گردن و لوزه و حتی غدد لنفاوی می شود.

نشانه ها و علائم پخش شدن عفونت دندان در بدن

اگر چه تحت تاثیر قرار دادن سایر اعضای بدن توسط عفونت دندان عارضه ای نادر است اما در برخی موارد ممکن است اتفاق بیفتد و عواقبی جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد. چنانچه علائم زیر را همراه با دندان درد تجربه کردید نشانگر گسترش عفونت دندان به بدن می باشد:

 • حساسیت ناگهانی، شدید به گرما یا سرما
 • حساسیت هنگام جویدن و گاز زدن
 • تورم غدد لنفاوی زیر فک شما
 • افزایش ناگهانی ضربان قلب و کوتاه شدن نفس
 • تب
 • درد حاد زبان و دهان
 • خارش و احساس سوزش در پوست
 • سر درد مزمن
 • سردرگمی ذهنی
 • مسائل تنفسی
 • افتادگی پلک ها
 • مشکلات بینایی
 • تورم در گونه، صورت و گردن
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • کم آبی بدن و حتی گاهی دل درد
 • احساس گیجی

خطرات پخش شدن عفونت دندان در بدن

عفونت دندان یکی از شایع ترین عفونت های سر و گردن است. خطرات بروز این عفونت تنها مختص خود دندان یا فضای دهانی نیست. بلکه می تواند زمینه ساز بیماری های جدی در فرد شود. به همین دلیل ریشه یابی و درمان به موقع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خطرات ناشی از پخش عفونت دندان در بدن عبارتند از:

زوال عقل 

باکتری های عفونت دندان می توانند پس از ورود به جریان خون، خود را به سلول های مغزی رسانده و آنها را از بین ببرند. مواد شیمیایی ترشح شده از لثه عفونی این فرآیند را تسریع می کند. درگیر شدن کانال های عصبی یکی دیگر از تاثیرات منفی این نوع عفونت بر مغز است. در نتیجه احتمال بروز بیماری هایی نظیر آلزایمر یا زوال عقل افزایش می یابد.

سلولیت

نفوذ عفونت باکتریایی از دندان به پوست موجب سلولیت می شود. در این شرایط، چربی زیر پوست یا غشای میان پوستی در معرض حمله باکتری ها قرار می گیرند. قرمزی، تورم و احساس درد در محل درگیر از جمله علائم سلولیت هستند که به مرور زمان گسترش می یابد. پوست صورت و گردن بیشتر از سایر نواحی بدن در معرض آسیب عفونت دندان قرار دارند.

آبسه

عفونت و باکتری ها می‌توانند در بخش های مختلف دهان تجمع یافته و تشکیل آبسه دهند. آبسه ممکن است درون بافت نرم دندان (پری اپیکال)، لثه (جینجیوال) یا استخوان نگهدارنده دهان (پریودنتال) ایجاد شود. آبسه در صورت بی توجهی به از دست رفتن دندان یا استخوان درگیر ختم می شود. همچنین آسیب دیدگی سینوس ها و ر های مغزی در چنین شرایطی افزایش می یابد.

آسیب اندام های داخلی 

مطالعات انجام شده نشان می دهد که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد. دلیل این موضوع را می توان به باکتری های عفونت دندان نسبت داد که وارد جریان خون می شوند. سپس درون رگ ها رسوب کرده و با تشکیل پلاک دیواره را سخت می کنند. در اصطلاح علمی به این پدیده آترواسکلروز گفته می شود. نتیجه این فرآیند، انسداد رگ ها و افزایش حملات قلبی است. انسداد رگ ها فشار خون را نیز افزایش داده و احتمال سکته مغزی را بیشتر می کند.

اگر باکتری ها به شکل مستقیم خود را به قلب رسانده و موجب عفونت در غشای داخلی قلب شوند، بیماری اندوکاریت ایجاد می شود. افزایش فشار خون علاوه بر زمینه سازی برای بیماری های قلبی عروقی به کلیه نیز آسیب وارد می کند. قند خون بالا یکی دیگر از تبعات این عفونت ها است که زمینه ساز ابتلا به دیابت می باشد. به این موارد می توان انسداد ریه (COPD)، عفونت ریه و عفونت مجازی تنفسی را نیز اضافه کرد.

درگیر شدن اعضای صورت یا گردن

با توجه به اینکه دندانی که دچار مشکل شده است در کدام قسمت فک قرار گرفته است، بخش های مختلفی از صورت می تواند درگیر می شوند. به عنوان مثال در صورتی که عفونت در یکی از دندان های موجود در فک بالا رخ دهد حفره بینی، سینوس ها، زیر چشم و گونه ها نیز دچار تورم یا عفونت می شوند. اما در شرایطی که عفونت در فک پایین باشد، حلق، زیر زبان، بناگوش آسیب می بیند؛ به طوری که بلع، باز کردن دهان یا تنفس به سختی صورت می گیرد.

استئومیلیت

استئومیلیت یا عفونت مغز استخوان یکی از عوارض پخش عفونت دندان در بدن و در قسمت استخوان هاست. زیرا باکتری های عفونت دندانی وارد خون شده و می توانند خود را به بافت استخوانی برسانند. این اختلال معمولاً استخوان های اطراف دندان را درگیر می کند. درد شدید، قرمزی، بی حالی و گرمی از جمله علائم بروز این مشکل هستند. بی توجهی به این علائم موجب گسترش عفونت به استخوان و مفاصل اطراف شده و شرایط را حادتر می کند.

ترومبوز سینوس کاورنوس

در برخی شرایط سینوس کاورنوس موجود در بخش مغز به دلیل گسترش عفونت از دندان، بینی یا گوش دچار گرفتگی با لخته خون می شود. تورم یک طرفه، قرمزی چشم و خونریزی شبکیه، افتادن پلک، تب، سردرد، کاهش بینایی از جمله علائم این اختلال هستند. زنان بیشتر از مردان در معرض بروز این اختلال قرار دارند.

پیشگیری از عفونت دندان

مواردی که رعایت آن ها باعث به حداقل رساندن خطر عفونت دندان می شود.

 • دندان های خود را دو بار در روز با یک خمیر دندان مناسب مسواک بزنید.
 • بلافاصله پس از مسواک زدن چیزی نخورید و ننوشید.
 • برای تمیز نگه داشتن دهان خود از دهان شویه استفاده کنید.
 • اگر بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارید، از مصرف غذا های شیرین و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.
 • در فواصل منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

عفونت دندان یکی از مشکلات شایع دهان و دندان است که با درد، حساسیت به فشار، قرمزی، بو و طعم بد همراه می باشد. این عفونت نیز همانند سایر عفونت ها قابلیت گسترش و انتشار به بافت ها، استخوان ها، پوست و اندام های داخلی بدن را دارا است. به همین دلیل عدم درمان به موقع آن عوارض جدی بر جای می‌گذارد که از جمله آنها می توان به بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، مغزی، تنفسی، التهاب مغز استخوان و التهاب پوست اشاره کرد. بنابراین ضروری است که به نشانه‌های پخش عفونت دندان در بدن توجه شود تا از مشکلات جدی پیشگری شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید