درمان پوسیدگی دندان در خانه

0
54
تأثیر غرغره آب نمک بر بهبود ویروس کرونا
تأثیر غرغره آب نمک بر بهبود ویروس کرونا

پوسیدگی دندان، مشکلی رایج است که براثر عدم رعایت بهداشت دهانی مناسب و فعالیت باکتری­ها به ­وجود می­ آید. برای درمان پوسیدگی دندان در خانه می­توان از روش­هایی مانند مسواک زدن با نمک و استفاده از دهانشویه­ های گیاهی بهره برد.باید توجه نمود تنها در صورتی که پوسیدگی منجر به عفونت و آبسه نشده باشد، می­توان از روش­های خانگی برای درمان پوسیدگی دندان استفاده نمود. اما در مواردی که عفونت، چرک و آبسه وجود دارد، حتما باید به پزشک مراجعه نمود.

درمان پوسیدگی دندان در خانه

پوسیدگی دندان، نوعی آسیب است که باعث ایجاد لکه، حفره (کرم­خوردگی)، آبسه و حتی از دست رفتن کل دندان، خواهد شد. بسیاری از افراد تمایل دارند برای درمان پوسیدگی دندان در خانه بمانند و از روش­های طبیعی و خانگی استفاده کنند. در این مقاله به بررسی انواع پوسیدگی دندان و روش­های طبیعی و خانگی برای مقابله با آن­ خواهیم پرداخت.

پوسیدگی دندان چگونه به وجود می ­آید؟

پوسیدگی دندان، بر اثر فعالیت گونه خاصی از باکتری­ها به وجود می­ آید، که در پلاک­های دندان، زندگی می­کنند. این باکتری­ها، قند موجود در مواد غذایی چسبیده به دندان­ها را، به اسید تبدیل می­کنند. بنابراین اگر اجازه دهید روی سطوح دندان های شما، پلاک تشکیل شود، باکتری­های عامل پوسیدگی به مرور زمان، به دندان ها آسیب می­رسانند.

علائم پوسیدگی دندان، بسیار متفاوت هستند و بر حسب مقدار پوسیدگی و آسیب­های واردشده، ممکن است شامل پلاک و تغییر رنگ دندان، حفره و لکه روی سطوح دندان­ها، درد، آبسه و عفونت دندان باشند.

درمان پوسیدگی دندان در خانه

انواع پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، در چند مرحله گسترش پیدا می­کند؛ بنابراین می­توان درجات یا کلاس پوسیدگی دندان را در چند مرحله تشریح نمود:

1-  تشکیل پلاک:

تشکیل پلاک دندان، اولین مرحله از پوسیدگی دندان هاست. پلاک، لایه­ ای بی­رنگ و چسبناک است که سطح خارجی دندان­ها را می­ پوشاند. پلاک، از باکتری، ذرات غذا و بزاق تشکیل شده­است.
پلاک­های دندان، در ابتدا نرم و قابل شستشو هستند؛ اما اگر دندان­ها به طور متناوب شسته و تمیز نشوند، پلاک­ها به تدریج سخت شده و ماده­ای چسبناک به نام تارتار را می­سازند. وجود تارتار، به فعالیت بیشتر باکتری­ها منجر شده و زدودن آنها را سخت­تر می­کند. جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان در این مرحله می­تواند از پیشرفت باکتری­ها و خوردگی مینای دندان پیشگیری کرده و باعث توقف پوسیدگی دندان شود. برای این منظور کافی است بهداشت دهانی مناسب، رعایت شود تا باکتری­ها اجازه نفوذ به دندان را پیدا نکنند.

2- پوسیدگی مینا:

در مرحله بعدی، فعالیت باکتری­های پلاک و ترشح طولانی مدت اسید روی سطوح دندان، باعث آسیب دیدگی مینای دندان شده و سوراخ­هایی را روی لایه مینا به وجود می­ آورد. این سوراخ­ها، (که در اثر فقدان مینای دندان به وجود آمده­اند) به رنگ سفید دیده می­شوند.
مینای دندان، سخت­ترین بافت بدن انسان است که وظیفه حفاظت از دندان در کل عمر را بر عهده دارد.

3- پوسیدگی عاج:

عاج یا Dentin لایه ای است که زیر مینای دندان قرار دارد. عاج دندان، نرم­تر از مینا است و به همین دلیل نیز، راحت­تر از مینا، دچار آسیب­ دیدگی می­شود.
هنگامی که پوسیدگی دندان، از مینا عبور کرده و به عاج دندان برسد، سرعت بیشتری پیدا خواهدکرد.  همچنین این مرحله، آغاز دردهای ناشی از پوسیدگی است؛ چرا که عاج دندان، دارای مسیرهایی است که به اعصاب دندان منتهی می­شود.
حساسیت دندان، پس از مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد، در این مرحله اتفاق می­افتد.

4- پوسیدگی پالپ یا ریشه دندان:

پالپ یا ریشه، درونی ترین قسمت دندان است. پالپ، از  رگ­های خونی و اعصاب دندان تشکیل شده­است. اعصاب موجود در پالپ، باعث می­شوند تا دندان، دارای حس باشد و فرد بتواند فشار و آسیب­دیدگی آن را احساس کند.
هنگامی که پوسیدگی دندان، به ریشه برسد، دندان دردهای شدید، به وجود می ­آیند. آسیب ریشه دندان، باعث تورم بافت­های اطراف آن شده و از آنجایی که در اطراف دندان، فضای کافی برای این تورم وجود ندارد، فشار زیادی به اعصاب دندان وارد می­­شود و این فشار، دردهای شدیدی را ایجاد می­کند.

5- آبسه دندان

آبسه را می­توان مرحله پیشرفته پوسیدگی دندان نامید. هنگامی که، باکتری­های عامل پوسیدگی به اعصاب دندان حمله می­کنند، در آن قسمت عفونت ایجاد می­شود. التهاب عفونی ریشه دندان، موجب تغییر شکل بافت­های اطراف دندان شده و تبدیل به آبسه خواهدشد.
آبسه دندان، درد شدید و کِشنده­ای را در دندان، لثه،فک و حتی سایر استخوان­های صورت، به وجود می­ آورد.
درمان فوری عفونت دندان، یا آبسه، بسیار ضروری است. چرا که این عفونت در صورت درمان نشدن، می­تواند به سایر قسمت­های بدن سرایت کند و عواقب خطرناکی به همراه داشته­باشد.

درمان پوسیدگی دندان در خانه

برای درمان پوسیدگی دندان در خانه، می­توانید از روش­های متفاوتی استفاده کنید. شستشوی دندان با محلول آب نمک، ساخت و استفاده از دهانشویه­ های طبیعی گیاهی، مسواک زدن با نمک، مسواک زدن با جوش­ شیرین، استفاده از کف دریا و مسواک زدن با خوراکی­ هایی مانند عسل و لیموترش، از جمله راهکارهای خانگی برای درمان پوسیدگی دندان هستند.

البته باید توجه نمود که انتخاب روش توقف پوسیدگی دندان، به میزان پیشرفت پوسیدگی بستگی دارد. به عنوان مثال، برای درمان آبسه و عفونت شدید دندان، نمی­توان تنها از روش­های خانگی کمک گرفت.
اگر تمایل دارید از روش­های خانگی برای درمان پوسیدگی دندان استفاده کنید، بهتر است در مراحل اولیه پوسیدگی (که پیشتر شرح داده­شد) برای درمان خانگی اقدام کنید. زیرا در موارد پوسیدگی شدید و عفونت، مراجعه به دندانپزشک الزامی است و هرگونه سهل­ انگاری در درمان به موقع عفونت، خطرات جانی جدی به دنبال خواهد داشت.

 درمان پوسیدگی دندان در طب سنتی

طب سنتی، برای درمان پوسیدگی دندان، راهکارهای مختلفی را پیشنهاد می­دهد. پیشگیری از تشکیل پلاک به وسیله حفظ بهداشت دهان، مؤثرترین روش برای سلامتی دندان­هاست.

نمک

درمان پوسیدگی دندان در خانه : استفاده از نمک دریا و نمک همیالیا (نمک صورتی)، برای مسواک زدن و ساخت دهانشویه خانگی، می­تواند از تکثیر باکتری­ها جلوگیری کرده و با عفونت دندان مبارزه کند. نمک به دلیل خاصیت سایندگی ملایم و خاصیت ضدعفونی کنندگی قوی، جرم و پلاک دندان­ها و بوی بد ناشی از آنها را به­ خوبی از بین می­برد.

روغن­ها و گیاهان دارویی

درمان پوسیدگی دندان در خانه : عصاره رزماری، عصاره شیرین بیان، روغن نارگیل، روغن کنجد، آب لیموترش، عصاره دارچین، عصاره نعناع و آلوئه ورا، از جمله مواد طبیعی و خوراکی هستند که می­توانید برای ساخت دهانشویه و خمیردندان خانگی از آنها استفاده کنید.

جمع بندی

برای درمان پوسیدگی دندان در خانه ، می­توان از روش­های ارزان قیمت و مواد طبیعی متداولی همچون نمک استفاده کرد. به کار بردن این روش­های خانگی، علاوه بر رفع جرم و پلاک و مقابله با عفونت و پوسیدگی دندان­ها، کاملا بی­خطر است؛ چراکه این مواد طبیعی، برخلاف خمیردندان­های صنعتی، عاری از مواد شیمیایی مضر هستند. استفاده از روش­های طبیعی برای درمان پوسیدگی دندان و رفع بوی بد دهان، عارضه جانبی خاصی را متوجه سلامتی افراد نخواهدکرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید