درمان دندان درد با لیمو

0
188
سفید کردن دندان با جوش شیرین
سفید کردن دندان با جوش شیرین

درمان دندان درد با لیمو – دندان­ درد هنگامی اتفاق می­افتد که یک محرک (مانند گرما، سرما، ضربه، التهاب یا عفونت) اعصاب دندان را تحریک کرده و موجب احساس درد در دندان می­شود. ممکن است گاهی دندان درد موقتی و خفیف بوده، و گاهی نیز بسیار شدید و غیرقابل­ تحمل باشد.

دندان درد یکی از دردهایی است که می تواند طاقت فرسا باشد، دندان درد میتواند در هر زمان و معمولا بدون هشدار و علائم قبلی رخ دهد. گاها شدت درد میتواند خفیف و ملایم باشد، در مقابل برخی افراد هم، هستند که از دندان درد مزمن رنج میبرند. بدون در نظر گرفتن جنس و سن شما،دندان درد شما را به سمت دندانپزشک سوق میدهد.

علت دندان درد چیست؟

در میان عوامل ایجاد کننده دندان‌ درد چند مورد از آنها شایع‌تر هستند. پوسیدگی دندان، التهاب، آبسه، دندان شکسته شده، بیماری لثه و حساسیت دندان از جمله آنها هستند. در برخی مواقع مشکل شما به سلامت دندان ارتباطی ندارد. اجازه دهید به هر یک از آنها جداگانه بپردازیم.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان به فرسایش و حفره در سطح بیرونی (مینای دندان) گفته می‌شود. با قرار گرفتن پلاک دندان روی مینا مراحل تغذیه از قندها و نشاسته باقی مانده از ذرات غذا در دهان آغاز می‌شود. این عملیات اسیدی تولید می‌کند که بر مینای دندان اثر منفی می‌گذارد و می‌تواند منجر به ایجاد مناطق ضعیف و حفره شود. این مشکل می‌تواند به سمت لایه‌های میانی دندان (دنتین) گسترش یابد و علائمی مثل حساسیت به درجه حرارت یا لامسه ایجاد کند.

التهاب پالپ دندان

پالپ دندان یا پالپیت به وضعیتی گفته می‌شود که بافت در مرکز دندان (پالپ عصب یا دندان) ملتهب و تحریک شده باشد. این التهاب باعث ایجاد بشار داخلی به دندان می‌شود و بر بافت‌های اطراف فشار می‌آورد. علائم پالپ دندان متورم می‌تواند بسته به شدت التهاب خفیف تا شدید باشد. درمان پالپیت بسیار ضروری است چرا که به مرور زمان درد بدتر می‌شود.

 آبسه

آبسه دندانی ناشی از ایجاد آلودگی باکتریایی درون محفظه پالپ (یا مغز دندان) است. این عفونت پس از آن تلاش می‌کند خود را از ریشه دندان خارج کند. فشار حاضر از تخلیه عفونت می‌تواند باعث درد گاهی شدید شود.

دندان شکسته شده

دندان‌های شما می‌تواند در طول زمان به دلیل فشار گاز گرفتن یا جویدن ضعیف شود. گاهی یک نیروی وارد شده از یک جسم سخت مثل یخ یا هسته پاپ کورن می‌تواند دندان را بشکند. نشانه‌های دندان ترک خورده ممکن است درد دردناک هنگام گاز گرفتن یا جویدن باشد. همچنین حساسیت به دمای گرم و سرد یا غذاهای شیرین و ترش هم می‌تواند از علائم آن باشد. درمان این مشکل بستگی به محل، جهت ترک و همچنین میزان آسیب دارد.

دندان نهفته

زمانی که یک دندان نمی‌تواند جای خود را به دلایلی مثل وجود دندان‌های دیگر، لثه‌ها یا استخوان‌ها در فک پیدا کند، دچار نهفتگی می‌شود یا اصطلاحا دندان در نمی‌آید. شایع‌ترین دندان‌ها که در معرض این مشکل قرار دارند دندان‌های عقل هستند.

بیماری لثه

بیماری لثه، که به نام‌های گنگی ویت و پریودنتیت هم شناخته می‌شود، به عفونت احاطه شده در اطراف دندان می‌گویند. این عفونت در نهایت منجر به از دست رفتن استخوان و بدتر شدن وضعیت لثه می‌شود. لثه و دندان از هم جدا می‌شوند و فضا برای رشد عفونت فراهم می‌شود. سپس با رشد باکتری‌های بیشتر ریشه‌های دندان در معرض پلاک قرار می‌گیرند و دچار پوسیدگی شده و حساسیت به گرما، سرما و لامسه ایجاد می‌شود.

دندان‌های حساس

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید دندان‌هایتان یا یک دندان خاص به هوای سرد، مایعات و غذاها حساس هستند. افراد بسیاری به این عارضه، که به آن دندان حساس گفته می‌شود، دچار می‌شوند. دندانپزشک احتمالا به شما مسواک زدن با یک خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس (مثل Sensodyne) توصیه کند. همچنین ممکن است پیشنهاد استفاده از فلوراید یا فلورایدتراپی را برای دندان‌های شما تجویز کند.

آیا می­توان دندان درد را در خانه درمان کرد؟

توصیه می­شود در صورت بروز دندان­ درد شدید و طاقت فرسا، در اسرع وقت به دندان­پزشک مراجعه کنید. دندان ­دردهایی با منشأ عفونی، برای درمان به جراحی دندان و عصب­ کشی نیاز دارند.

درمان دندان درد با لیمو 

شاید درمان دندان درد با لیمو باورش برایتان کمی سخت باشد. اما با لیمو ترش می توانید از شر درد دندان خلاص شوید.البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که تسکین دندان درد با لیمو یک درمان موقتی هست و شما باید در سریعترین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید.

لیمو در دندان درد هایی با منشا عفونت باکتریایی، بسیار موثر است و میتواند باعث کاهش قابل ملاحظه‌ای از درد دندان شود. برای این موضوع می‌توانید لیمو ترش را برش داده و بر روی محل درد قرار دهید. هنگامی که لیمو را با دندانتان فشار می دهید آب لیمو با از بین بردن باکتری ها باعث کاهش درد لثه و دندان شما خواهد شد. زیرا اسید موجود در لیمو خاصیت ضد التهابی و باکتریایی دارد.

همچنین شما می توانید محلولی از لیمو ترش و آب نمک درست کرده و آن را قرقره کنید. هم نمک و هم لیمو هر دو خاصیت ضد باکتریایی داشته و باعث کاهش چشمگیر درد دندانتان خواهد شد.

توجه کنید که در دردهایی که منشا حساسیت دندانی دارد درمان دندان درد با لیمو نه تنها باعث کاهش درد نمیشود بلکه ممکن است آن را افزایش داده و درد شدید تری را متحمل کند. چرا که اسید موجود در این نوع میوه ها باعث افزایش حساسیت دندانی شما خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید