درمان جوش‌های زیر پوستی

0
39
درمان-جوش‌های-زیر-پوستی
درمان-جوش‌های-زیر-پوستی

آیا می‌دانید هنگامی که جوشی زیر پوست ایجاد می‌شود در کوچکترین ناحیه نیز درد غیر قابل وصفی ایجاد می‌کند. چه حسی نسبت به آن دارید؟ مهم است که التهاب را در اسرع وقت متوقف کنید و علائم را تسکین دهید. پس این غیر معمول نیست که ما قبل از دیدن جوش، آن را احساس کنیم. به محض ظاهر شدن آن، احساس می‌کنیم باید آن را فشار دهیم یا با لوازم آرایشی مناسب درمان کنیم. اما اگر جوش زیر پوست باقی بماند و از بین نرود چه؟ وسوسه این است که تا زمانی که هیولای کوچک خود را نشان دهد، به اطراف آن فشار بیاورید. اما واقعیت این است که فقط باعث بزرگتر شدن جوش می‌شود و درمان جوش‌های زیر پوستی را سختتر می‌کند. این سوال مطرح می‌شود که چگونه درمان جوش‌های زیر پوستی صورت می‌گیرد و چرا در وهله اول چنین برآمدگی‌هایی ایجاد می‌شود؟ برمک نیوز اصل ماجرا را برایتان توصیف می‌کند.

جوش‌های زیر پوستی چگونه به وجود می‌آیند؟

در حالی که جوش‌های معمولی به وضوح روی پوست و معمولاً به شکل لکه‌های چرکی یا قرمز قابل مشاهده هستند، جوش‌های زیر پوستی در ابتدا قابل مشاهده نیستند اما احساس می‌شوند. گاهی اوقات به این دلیل است که آن‌ها در لایه‌های عمیق‌تر پوست قرار دارند که با چرک پر شده‌اند. اما واقعاً جوش‌های زیرپوستی چگونه به وجود می‌آیند؟ پاسخ ساده است: درست مانند جوش‌های معمولی. به عبارت دیگر، منافذ مسدود شده به دلیل سبوم بیش از حد یا سلول‌های مرده پوست، بستر ایده‌آلی برای رشد باکتری‌ها را تشکیل می‌دهند. اینها از طریق کثیفی روی دست‌ها یا پوست ناپاک وارد منافذ شده و در آنجا پخش می‌شوند. در نتیجه التهاب زیر پوست ایجاد خواهد شد.

مهم است بدانید جوش‌های زیر پوستی می‌توانند در هر جایی ظاهر شوند، نه فقط روی صورت یا پشت، بلکه در زیر بغل یا در ناحیه بیکینی. با این حال، دو ناحیه آخر بدن معمولاً موهای زیر پوستی هستند که به صورت توده‌ مشاهده می‌کنید. در این صورت توصیه می‌شود تا دوره درمان جوش‌های زیر پوستی کامل نشده از اصلاح خودداری شود. اگر بزرگتر و دردناکتر شد، باید به متخصص پوست مراجعه نمایید.

بالاخره اینگونه می‌توانید از شر جوش‌ها خلاص شوید!

هر پوستی متفاوت است برخی از پوست‌ها با مشکل چین و چروک مواجه هستند که با سم بوتولینوم رفع می‌شود اما برای از بین بردن جوش‌ها چه باید کرد؟ برای درمان جوش‌های زیر پوستی بهتر است از محصولات پزشکی مؤثر استفاده کنید که با پوست شما مطابقت داشته باشند.

جوش‌های زیر پوستی چیست؟

کپسوله‌های کوچک متورم که به پوست فشار می‌آورند و درد می‌کنند. حتی اگر جوش‌های زیر پوستی معمولاً قابل مشاهده نباشند، اغلب آزاردهنده هستند. این رسوبات در عمق پوست قرار می‌گیرند، به راحتی باز نمی‌شوند و گاهی اوقات حتی برای ماه‌ها در جای خود باقی می‌مانند. اگر می‌خواهید از شر یک جوش زیر پوستی خلاص شوید، باید کمی زمان بگذارید. درمان جوش‌های زیر پوستی یک شبه اتفاق نمی‌افتد.

جوش‌های کپسول‌دار چه مدت زیر پوست می‌مانند؟

جوش‌های زیر پوستی من چندین ماه است از بین نرفته‌اند! احساس می‌کنید که جوش زیر پوست شما از بین نمی‌رود؟ اگر درمان جوش‌های زیر پوستی به درستی صورت نگیرد می‌توانند چندین هفته و به ندرت ماه‌ها در زیر پوست باقی بمانند. در ادامه می‌خواهیم راه‌ها و روش‌های مختلفی را به شما نشان دهیم تا سریع‌تر از شر جوش‌های محصور خلاص شوید.

علت جوش‌های زیر پوستی چیست؟

جوش‌های زیر پوستی یا محصور شده همان علل جوش‌های سطح پوست را دارند. تفاوت اساسی این است که التهابی که باعث آن می‌شود در منافذی که در داخل پوست قرار دارند رخ می‌دهد. این التهابات معمولاً در اثر نوسانات هورمونی ایجاد می‌شوند. به محض اینکه رویدادی که تأثیر شدیدی بر سطح هورمون‌ها داشته باشد (مانند بلوغ، بارداری، قطع قرص‌های ضد بارداری) منجر به افزایش هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) شود، روی پوست نیز تأثیر می‌گذارد.

نواحی زیر از بدن که دارای غدد چربی، بیشتر در معرض جوش‌های متورم (زیر پوستی) هستند:

 • ناحیه T روی صورت (پیشانی، بینی، چانه)
 • ناحیه چشم، بین ابروها
 • گونه‌ها
 • گردن
 • بازگشت
 • ناحیه سینه
 • ران

علاوه بر سبوم به عنوان علت اصلی، پوسته‌های مرده یا موهای زیر پوستی (مثلاً ابروها) نیز می‌توانند باعث ایجاد جوش‌های متورم در زیر پوست شوند.

توصیه کلی

قبل از اینکه به روش‌ها و درمان جوش‌های زیر پوستی فردی بپردازیم، ابتدا می‌خواهیم چند توصیه کلی به شما بدهیم. تحت هیچ شرایطی سعی نکنید جوش‌های زیر پوستی را فشار دهید، سوراخ کنید یا حتی برش دهید. حتی اگر آن‌ها را از قبل ضدعفونی کنید، انگشتان یا ابزارهای شما هرگز 100٪ استریل نیستند و نمی‌دانید که آیا هنوز باکتری روی آن‌ها وجود دارد یا خیر. اگر به پوست فشار بیاورید یا آن را برش دهید، در معرض خطر التهاب متورم قرار می‌گیرید که نه تنها بسیار دردناک است، بلکه می‌تواند به زیر پوست و نواحی اطراف (مانند چشم‌ها) سرایت کند.

باید مراقب جوش‌های زیر پوستی زیر خال باشید. برای جلوگیری از بیماری‌های پوستی جدی مانند سرطان پوست، تحت هیچ شرایطی نباید پوست آسیب ببیند. اگر مطمئن نیستید که جوش زیر پوستی است یا خال ملتهب، حتما ناحیه مورد نظر را توسط پزشک معاینه کنید. اگرچه ممکن است گاهی سخت باشد، اما باید تا حد امکان دست‌های خود را از جوش‌های زیر پوستی دور نگه دارید و اگر احساس می‌کنید جوش‌ها خود به خود از بین نمی‌روند ابتدا از یک متخصص پوست راهنمایی بخواهید. خون یا مایع لنفاوی که از یک جوش زیر پوستی خارج می‌شود، به هیچ وجه نباید آن را لمس کنید!

جوش‌های زیر پوستی چگونه درمان می‌شوند؟

برخلاف لکه‌های پوستی رایج که می‌توانید با کرم‌ها و پمادهای موجود در بازار آن‌ها را درمان کنید، درمان جوش‌های زیر پوستی را می‌توان با روش‌های خانگی و طبیعی نیز بهبود داد. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

چراغ قرمز

گرما یک داروی طبیعی محسوب می‌شود و نه تنها برای سرماخوردگی، بلکه برای درمان جوش‌های زیر پوستی نیز قابل استفاده است – با کمک لامپ قرمز. پرتوهای گرم به بافت پوست نفوذ و گردش خون را تحریک می‌کنند. به این معنی که سبوم انباشته شده در جوش مایع و می‌تواند سریع‌تر تخلیه شود.

حمام بخار

از آنجایی که گرما و رطوبت منافذ را باز می‌کند، یک حمام بخار ساده حتی روی جوش‌های کپسول‌دار نیز می‌تواند معجزه کند. گرما با باز کردن منافذ و انتقال التهاب به سطح، به درمان جوش‌های زیر پوستی کمک می‌کند. تنها چیزی که نیاز دارید یک قابلمه آب داغ (یا چای بابونه) ​​است که صورت خود را روی آن بگیرید و سر خود را با حوله بپوشانید.

روغن درخت چای

یک روغن کلاسیک برای مبارزه و درمان جوش‌های زیر پوستی، روغن درخت چای است. اسانس‌های موجود در آن اثر ضد التهابی روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می‌شود. با این حال، روغن را ترجیحا با پد پنبه‌ای بمالید تا آلودگی بیشتری وارد جوش نشود.

تمیز کردن

صرف نظر از اینکه روی پوست یا زیر پوست شما جوش دارد، تمیز کردن مرتب صورت همیشه منطقی است – به طور ایده‌آل هر صبح و عصر. برای استفاده روزانه از یک لوسیون شستشوی ملایم و لایه بردار یک بار در هفته استفاده کنید. این کار سلول‌های مرده پوست که منافذ را می‌بندد، از بین می‌برد.

پماد رفع جوش

پماد می‌تواند به درمان جوش‌های زیر پوستی کمک کند. پمادها اثر ضد باکتریایی نیز دارد و در نتیجه التهاب را کاهش می‌دهند. با این حال، برای شما مهم است که بدانید وضعیت جوش در ابتدا و فقط از نظر بینایی بدتر می‌شود. ناحیه قرمز و ضخیم می‌شود و این تصور را ایجاد می‌کند که التهاب در حال بدتر شدن است. با این حال، اینطور نیست و کاملا برعکس این نشانه می‌دهد که جوش به سطح پوست مهاجرت می‌کند و پوست می‌تواند دوباره نفس بکشد.

اگر جوش را دیدید به هیچ وجه نباید آن را فشار دهید تا خوب شود. پماد زدن اثر قوی دارد و می‌تواند پوست سالم را تحریک کند. پس از درمان، دستان خود را بشویید و در صورت لزوم درمان را برای چند روز تکرار کنید. با این حال، قبل از استفاده از پماد جدید روی پوست، پماد قبل را با آب گرم بشویید.

کمپرس گرم

اگر حمام بخار برای شما ناراحت کننده است، جایگزینی با اثر بسیار مشابه برای درمان جوش‌های زیر پوستی وجود دارد. به سادگی یک پارچه شستشو را در آب داغ قرار دهید و سپس آن را به عنوان یک کمپرس گرم روی جوش کپسوله شده برای حدود 15 دقیقه نگه دارید. اگر این روند را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید، معمولاً می‌توان جوش‌های عمیق را سریع‌تر به سطح پوست آورد.

جوش‌های کپسوله شده و مراقبت از پوست: چه چیزی را باید در نظر بگیرم؟

به منظور درمان جوش‌های زیر پوستی و همچنین جلوگیری از ایجاد آن‌ها، توصیه می‌کنیم که روتین مراقبت از پوست خود را نیز تطبیق دهید. اگر دائماً جوش‌های زیر پوستی می‌زنید مراقبت از پوست یا روتین پوستی نقش مهمی ایفا می‌کند. برای مبارزه، پیشگیری و درمان جوش‌های زیر پوستی، یک پاکسازی کامل (صورت) دو بار در روز (صبح و عصر) کافی است. علاوه بر این، می‌توانید هفته‌ای یک بار از لایه بردار برای تمیز کردن منافذ و حذف سلول‌های مرده پوست استفاده کنید. لایه‌ بردار‌های شیمیایی سطحی مانند لایه ‌بردار اسید میوه (AHA) برای این کار مناسب‌تر هستند. مهم‌ترین نکته این است که هنگام انتخاب محصولات تمیز کننده و مراقبتی خود، مطمئن شوید که معیارهای زیر را دارند:

 • بدون عطر و خوشبو کننده (خطر آلرژی تماسی)
 • بدون مواد کمدوژنیک (مشکل جوش سر سیاه) (مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، الکل لانولین استیله، ایزوپروپیل میریستات، اولت-3)
 • بدون الکل‌های آسیب رسان پوست (مانند الکل SD، پروپیل الکل، ایزوپروپانول)
 • مقدار pH مشابه پوست (pH 5 – 5.5)

این محصولات به ویژه در صورتی مفید هستند که تشکیل جوش‌های سرسیاه (کومدون‌ها) را با استفاده از مواد فعال کومدولیتیک (حل کننده جوش سر سیاه) محدود کنند. به دلیل PH بالا، بهتر است از صابون‌ها پرهیز کنید و به جای آن از ژل یا فوم پاک کننده مناسب برای پوست‌های مستعد آکنه استفاده کنید. برای حفظ سد محافظ پوست و تعادل رطوبت، بهتر است از مرطوب کننده‌های مبتنی بر آب نیز استفاده نمایید. همچنین مطمئن شوید که فاقد چربی بوده و حاوی مواد کودوژنیک (مشکلات جوش سر سیاه) نباشد.

رژیم غذایی من چه نقشی در درمان دارد؟

مطالعات اخیر با جزئیات ثابت کرده‌اند که برخی از مواد غذایی می‌توانند تأثیر مستقیمی بر ظاهر پوست ما داشته باشند. هر پوستی متفاوت است و بنابراین پرهیز از برخی غذاها ممکن است تأثیر خاصی روی شما نداشته باشد. ساده‌ترین راه، آزمایش اثرات با یک دفتر خاطرات غذایی ساده است. برای این کار، برخی غذاها را برای چند هفته از رژیم غذایی خود حذف و واکنش پوست خود را تا حد امکان با جزئیات در دفتر خاطرات خود ثبت کنید. برای افزایش اثرات بالقوه، می‌توانید سبک زندگی خود را با درمان جوش‌های زیر پوستی جوش تطبیق دهید. به عنوان مثال، پرهیز از سیگار (نیکوتین) و الکل، لوازم آرایشی بدون مواد کودوژنیک (مشاهده جوش سر سیاه) و افزایش اکسیژن رسانی به پوست با ورزش منظم است.

تشخیص: چه چیزی در برابر جوش‌های زیر پوستی به من کمک می‌کند؟

شناخت و یافتن درمان جوش‌های زیر پوستی مناسب همیشه آسان نیست. پزشکان با تجربه پوست شما را تجزیه و تحلیل می‌کنند و برنامه مناسبی (از جمله نسخه) را برای درمان جوش‌های زیر پوستی شما را تعیین کرده و یک درمان شخصی با ترکیبات فعال فردی را برای شما تنظیم خواهند کرد.

چگونه می‌توانم از ایجاد جوش‌های زیر پوستی جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از ایجاد جوش‌های زیر پوستی تا حد امکان، می‌توانید همان نکاتی را که در مورد جوش‌های “عادی” اعمال می‌شود، دنبال کنید. چند مورد هدفمند در مراقبت از پوست، رژیم غذایی و بقیه زندگی روزمره به شما کمک می‌کند تا از این امر جلوگیری کنید.

 • از محصولات آرایشی و بهداشتی با محتوای چربی بالا یا مواد کمدوژنیک (انسداد منافذ) خودداری کنید.
 • بیش از حد از پوست خود مراقبت نکنید. دو بار در روز با چند محصول مناسب مراقبت کنید.
 • هفته‌ای یک بار با لایه برداری AHA (پیلینگ اسید میوه) خود را درمان کنید.

غذاهای با شاخص گلیسمی بالا (مقدار زیادی کربوهیدرات با زنجیره کوتاه) را از برنامه غذایی خود حذف کنید و واکنش پوست خود را مشاهده کنید. هر روز نیز مقدار زیادی آب بنوشید.

 • منسوجات (مانند ملحفه تخت) را به طور منظم بشویید و فقط از حوله‌های تازه استفاده کنید.
 • استرس و فشار روانی را کم کنید.
 • سعی کنید به طور مداوم صورت خود را با دستان خود لمس نکنید.
 • مصرف الکل و نیکوتین خود را تا حد امکان یا حتی به طور کامل حذف کنید.
 • اگر از لک‌های شدید پوستی رنج می‌برید به متخصص پوست مراجعه کنید.

سخن پایانی

اگر به ندرت زیر پوست خود جوش‌های محصور شده ایجاد می‌شود، معمولاً چند درمان جوش‌های زیر پوستی خانگی ساده می‌تواند به شما در تسریع بهبود و خلاص شدن از شر جوش‌های سفت کمک کند. در وبلاگ‌ها و غیره همیشه نظراتی در مورد خمیر دندان، جوش شیرین و داروهای خانگی مشابه می‌خوانید که می‌توانید از آن‌ها برای خلاص شدن از رسوبات موجود در پوست خود در طول شب استفاده کنید. اما بهتر است از داروهای خانگی ملایم‌تری استفاده نمایید تا به پوست شما آسیبی وارد نشود. نکات ذکر شده در این مقاله می‌تواند به رساندن جوش‌های بزرگ زیر پوست به سطح پوست شما کمک کند.

منبع:

stern.de

formelskin.de

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید