توده‌های سینه

0
27
توده‌های-سینه

وقتی صحبت از توده‌های سینه به میان می‌آید، اولین واکنش بسیاری از زنان این است که نگران شوند. با این حال، همه توده‌های سینه دلیلی برای نگرانی نیستند. در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به توده‌های سینه، معنای آن‌ها و زمان نگرانی و درمان خواهیم داشت. پروفسور ماسیمو ورجین، جراح سینه با تجربه بسیار، راهنمای متخصص در این سفر دانش خواهد بود.

توده‌های سینه چیست؟

توده‌های سینه توده یا توده‌هایی هستند که در بافت سینه ایجاد می‌شوند. منشا آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. این توده‌های سینه می‌توانند به دلیل تغییرات هورمونی، در نتیجه جراحات یا عفونت‌ها ایجاد شوند، یا می‌توانند نتیجه رشد غیر طبیعی سلول‌ها باشند. اندازه، قوام و تحرک توده‌های سینه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برخی ممکن است کوچک و نرم، شبیه به توده‌های شن و ماسه، در حالی که برخی دیگر ممکن است بزرگ و سخت مانند سنگ باشند.

بسیاری از توده‌های سینه بی ضرر هستند و بسیاری از زنان حداقل یکی از آن‌ها را در طول زندگی خود خواهند داشت. با این حال، برخی از توده‌های سینه می‌توانند نشانه شرایط پزشکی جدی‌تر از جمله سرطان سینه باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که هرگونه توده سینه توسط یک متخصص پزشکی با تجربه بررسی شود. یکی دیگر از بیماری‌هایی که باید به آن توجه داشت سرطان زبان است مقاله ما را در این زمینه از دست ندهید.

هنگامی که توده‌های سینه ظاهر می‌شوند

توده‌های سینه می‌توانند در هر سنی ظاهر شوند، اما در زنان در سنین باروری و در دوران یائسگی شایع‌تر است. در طول این مراحل زندگی، تغییرات هورمونی می‌تواند باعث تغییراتی در بافت پستان شود که منجر به تشکیل توده‌ها می‌شود. به عنوان مثال، در آستانه چرخه قاعدگی، افزایش سطح استروژن و پروژسترون می‌تواند منجر به انبساط بافت سینه شود که به نوبه خود می‌تواند باعث تشکیل توده‌ها شود. با این حال، در طول یائسگی، نوسانات سطح هورمون می‌تواند باعث تغییراتی در بافت پستان شود تا منجر به پیدایش گره‌ها شود. اگر تغییری در سینه خود مشاهده کردید، مانند ظاهر یک توده یا تغییر در ظاهر یا قوام آن، مهم است که به سرعت اقدام کنید و با یک متخصص برای معاینه پستان تماس بگیرید.

چه زمانی نگران توده‌های سینه باشیم

همه توده‌های سینه خطرناک نیستند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند علائم بیماری‌های جدی‌تری مانند سرطان سینه باشند. در اینجا چند علامت هشدار وجود دارد که نباید نادیده گرفت:

  • توده‌های سینه که با چرخه قاعدگی از بین نمی‌روند یا تغییر نمی‌کنند
  • ندول‌های سخت، نامنظم و بی‌حرکت
  • توده‌های مرتبط با درد سینه یا زیر بغل
  • توده‌های مرتبط با تغییرات در پوست سینه یا نوک سینه
  • توده‌های مرتبط با ترشحات نوک سینه

اگر یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کردید، برای معاینه پستان با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم توده‌های سینه

بسیاری از توده‌های سینه هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و تنها در طی یک ماموگرافی معمولی یا سونوگرافی قابل تشخیص هستند. با این حال، در برخی موارد، توده‌های سینه ممکن است بیشتر قابل توجه باشند. برخی از توده‌ها ممکن است قابل لمس باشند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را در طی خودآزمایی پستان احساس کرد. آن‌ها می‌توانند علائمی مانند درد یا حساس شدن سینه، تغییر در بافت پستان مانند سفت شدن یا ضخیم شدن، یا می‌توانند تغییراتی در ظاهر سینه ایجاد کنند، مانند تغییر در شکل یا اندازه. برخی از توده‌ها همچنین می‌توانند باعث ترشح از نوک پستان شوند که ممکن است شفاف، زرد یا خونی باشد. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، ضروری است که آن را نادیده نگیرید و بلافاصله با یک متخصص تماس بگیرید.

آیا توده‌های سینه باید بررسی شوند؟

جواب قطعا بله است. اگرچه بسیاری از توده‌های سینه خوش‌خیم هستند، اما نمی‌توان ماهیت توده را به تنهایی از طریق ظاهر یا لمس تشخیص داد. همچنین، صرف اینکه توده سینه بدون درد است، لزوماً به معنای بی‌ضرر بودن آن نیست. برخی از انواع سرطان سینه هیچ درد اولیه ایجاد نمی‌کنند. به همین دلیل مهم است که هر توده سینه توسط یک متخصص بررسی شود. اگر بدون توجه به اندازه، شکل یا قوام آن، توده‌ای در سینه خود پیدا کردید، منتظر نمانید و فوراً برای معاینه پستان با پزشک تماس بگیرید. به یاد داشته باشید، تشخیص زودهنگام در مورد سرطان سینه کلیدی است. با اقدام زودهنگام، شانس درمان موفقیت آمیز خود را افزایش می دهید.

به یک پزشک با تجربه تکیه کنید

پزشکان به دلیل تخصص و فداکاری عمیقی که نسبت به سلامت زنان نشان می‌دهند مشهور هستند. پزشکان با توجه به ویزیت پستان افراد زیادی، تجربه قابل توجهی در تشخیص و درمان آسیب شناسی پستان به دست آورده‌اند. دانش و مهارت گسترده آنان در جراحی سرطان سینه و همچنین همدلی با بیماران رویکرد اصلی پزشکان است. آنان عمیقا اهمیت حمایت عاطفی در روند درمان را درک می‌کنند و زمانی را برای گوش دادن و پاسخ به همه نگرانی‌های بیماران خود اختصاص می‌دهند. بنابراین تکیه بر پزشک نه تنها به معنای بهره‌مندی از کمک‌های پزشکی عالی است، بلکه به معنای دریافت حمایت کامل در کل فرآیند، از معاینه اولیه تا بهبودی پس از عمل است. به یاد داشته باشید، رفاه شما اولویت پزشک است. در صورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه‌های خود برای معاینه پستان با مطب تماس بگیرید. با اولویت دادن به سلامتی خود، بهترین مسیر درمانی ممکن را تضمین می‌کنید.

سرطان سینه

درباره سرطان پستان در سال گذشته مطالب زیادی گفته، نوشته و مهمتر از همه کشف شده است. یک آزمایش ژنومیک جدید در بازار ظاهر شده است، چندین مطالعه بالینی بسیار مرتبط داده‌های دلگرم کننده‌ای را در مورد داروها به دست داده‌اند و سیگنال‌های مورد علاقه نیز از موسسات دریافت شده است.

تست‌های ژنومیک و نشانگرهای زیستی جدید

همانطور که اکنون شناخته شده است، آزمایشات ژنومی برای تعریف درمان‌های موثر و هدفمند و همچنین کاهش استفاده از شیمی درمانی در مواقع غیر ضروری، ضروری تلقی می‌شوند. تا سال گذشته، این ابزارهای مهم فقط برای تومورها و توده‌های سینه حساس به هورمون HR+ در دسترس بودند. در ابتدای سال 2022 این وضعیت به لطف HER2DX، یک آزمایش ژنومی که برای اولین بار در بیماران مبتلا به سرطان پستان HER2+ انجام شد، معکوس شد. ما در اینجا عمیق‌تر در مورد آن صحبت کردیم.

ژنتیک

یکی دیگر از عوامل خطر برای شروع سرطان و توده‌های سینه با بیان بیش از حد CDK12، پروتئینی که در ایجاد سرطان‌های بسیار تهاجمی پستان نقش دارد، مرتبط است. در حالی که نقش CDK12 قبلاً در انکولوژی شناخته شده بود، ماهیت دقیق این نقش کمتر مشخص بود. در واقع، مدت‌ها است که محققان در مورد امکان در نظر گرفتن CDK12 یک انکوژن «اولیه» تعجب کرده‌اند، یعنی می‌تواند به تنهایی باعث ایجاد بیماری شود، حتی در صورت عدم وجود جهش در سایر انکوژن‌ها. طبق مطالعه‌ای که در اواسط سال 2022 در نیچر منتشر شد، نه تنها CDK12 باید به عنوان یک انکوژن اولیه در نظر گرفته شود، بلکه بیان بیش از حد آن می‌تواند به یک عامل پیش آگهی تبدیل شود که باید در نظر گرفته شود.

در واقع، به نظر می‌رسد که بیماران مبتلا به این بیماری‌ها به درمان با متوترکسات، یک داروی ضد متابولیک که مصرف آن در سال‌های اخیر کاهش یافته است، پاسخ مثبت می‌دهند، اما می‌تواند برای افراد مبتلا به بیان بیش از حد CDK12 مد روز باشد. خبر دیگری در مورد سرطان سینه از تحقیقاتی که در نوامبر 2022 در مجله زیست شناسی مولکولی Molecular Cell منتشر شد، به دست آمد. این مطالعه بر روی به اصطلاح تتا پلیمراز، پروتئینی که قادر به ترمیم DNA آسیب دیده است، تمرکز دارد. بر اساس آنچه محققان تاکید کرده‌اند، این مکانیسم می‌تواند بر روی سلول‌های آسیب دیده توسط درمان‌های ضد تومور و توده‌های سینه نیز اثر بگذارد و در نتیجه اثر داروها را از بین ببرد. برای جلوگیری از عملکرد آنزیم، یک داروی هدفمند مولکولی شناسایی شده و در حال حاضر در حال مطالعه است.

آزمایشات بالینی و داروهای جدید

بسیاری از مطالعات بالینی در سال 2022 به فازهای II و III رسیده‌اند. در نتیجه، نوآوری‌های به همان اندازه در استراتژی‌های درمانی سرطان و توده‌های سینه وجود داشته است. به ‌روز‌ رسانی‌های مختلف همچنین در مورد جبهه بازپرداخت داروها که AIFA در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیرد.

آبماسیکلیب

از آخرین SABCS (سمپوزیوم سرطان پستان سان آنتونیو) تأییدیه‌های جدیدی در مورد اثربخشی آبماسیکلب، مهارکننده کینازهای وابسته به سیکلین که کاربردهای آن برای سرطان پستان حساس به هورمون در مراحل اولیه مدتی است مورد مطالعه قرار گرفته است، به دست آمده است. داده‌های به ‌روز شده از مطالعه monarchE، نشان می‌دهد که چگونه این دارو می‌تواند به طور قابل توجهی خطر عود و ایجاد بیماری را به شکل متاستاتیک کاهش دهد.

ساسیتوزوماب گوویتکان

یک ترکیب دارویی آنتی بادی که در موارد سرطان سینه سه گانه منفی استفاده می‌شود. خبر باز پرداخت آن، که توسط AIFA تصمیم گرفته شد، در نوامبر 2022 رسید.

تراستوزوماب دروکستکان

همانند ساسیتوزوماب گوویتکان، ما با یک ترکیب آنتی بادی دارو سروکار داریم. اثربخشی آن در درمان سرطان سینه HER2 مثبت متاستاتیک موضوع بحث در آخرین سمپوزیوم سرطان پستان سن آنتونیو بود که طی آن نتایج به روز شده مطالعه DESTINY-Breast03 ارائه شد. همانطور که در کنگره ASCO 2022 نشان داده شد، به نظر می‌رسد تراستوزوماب دروکستکان پتانسیل خود را حتی در موارد سرطان پستان کم HER2+، یعنی در آن دسته از تومورهایی که گیرنده مثبت آن‌ها کم است، حفظ می‌کند.

توکاتینیب

یک مهارکننده تیروزین کیناز که در ترکیب با شیمی درمانی و یک آنتی بادی مونوکلونال، نتایج عالی در درمان سرطان سینه HER2 مثبت داده است. اثربخشی این مولکول اساس مطالعه بالینی HER2CLIMB است که آخرین نتایج آن به عنوان بخشی از کنفرانس‌های تحقیقاتی – گسترش گزینه‌های سرطان سینه متاستاتیک HER2+ که در پایان ژوئن سال گذشته در میلان برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.

آیا واکسن سرطان امکان‌پذیر است؟

واکسن سرطان احتمالی است که محققان مدتی است در مورد آن فکر می‌کنند. برخی به ‌روز رسانی‌ها در این معنا از مطالعه‌ای است که در اوایل نوامبر در شبکه جاما منتشر شد و اثربخشی واکسن سرطان و توده‌های سینه را بررسی کرد. این آزمایش که بیش از بیست سال پیش آغاز شد، شامل حدود 60 بیمار بود که دوز ماهانه واکسن دریافت می‌کردند. داده‌های بالینی نیز 10 سال پس از شرکت در مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. تجزیه و تحلیل سطوح پایین سمیت و مهمتر از همه، پاسخ ایمنی بیمار را نشان داد که قادر به بهبود پیش آگهی در دراز مدت است. در زمان انتشار، کارآزمایی به مرحله I رسیده بود که در طی آن تمرکز عمدتاً بر ایمنی و سطح سمیت دارو است. بنابراین، نوآوری‌های بیشتر می‌تواند از مراحل بعدی حاصل شود.

سخن پایانی

به یاد داشته باشید، توده‌های سینه شایع هستند ولی اغلب دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما، اگر متوجه هر گونه تغییر در سینه خود شدید، مهم است که به سرعت اقدام کنید.

منبع:

  • massimovergine.it
  • europadonna.it

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید