رازورمز درست کردن یک استیک گوشت خوشمزه

0
149
استیک گوشت

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده است که در منوی رستوران‌های لاکچری نام استیک فریت Steak-frites را دیده باشید. استیک فریت یا بیفتک فریت همان استیک و سیب‌زمینی سرخ‌کرده است که خاستگاه آن دو کشور فرانسه و بلژیک هستند. در این مقاله از مجله برمک نیوز، قرار است شما را با انواع روش پخت استیک گوشت آشنا کنیم و فوت‌وفن درست کردن یک بیفتک فریت خوشمزه را به شما آموزش دهیم. اگر شما نیز دوست دارید که رازورمز استک خوشمزه‌ی گوشت را فرابگیرید، خواندن ادامه‌ی این مقاله را به ما پیشنهاد می‌کنیم.

استیک گوشت چیست و چرا محبوب است؟

اگر در منوی رستوران‌ها یا فست‌فودهای باکلاس نگاهی بیندازید، یکی از گران‌ترین غذاهای آن‌ها استیک جذاب گوشت محسوب می‌شود. معمولاً برای درست کردن استیک از گوشت گوساله استفاده می‌کنند، اما در ایران استیک گوشت گوسفندی نیز موجود است. استیک Steak به برش‌های مختلف از گوشت گوساله یا گوسفند گفته می‌شود و می‌توان برای درست کردن آن از گوشت بز، بوقلمون، شترمرغ و شتر نیز استفاده کرد. وزن هر تکه از استیک دلچسب گوشت معمولاً بین 150 تا 200 گرم و قطر آن بین 2 تا 4 سانتی‌متر است.

انواع مخلفات برای دورچین استیک جذاب و خوشمزه گوشت

در کنار استیک معمولاً سیب‌زمینی سرخ‌کرده، سبزیجات پخته‌شده، مارچوبه، سالاد سزار، پیاز، نخودفرنگی، گوجه‌فرنگی و قارچ نیز سرو می‌کنند. در طرز تهیه استیک گوشت رستورانی، سس قارچ را نیز قرار می‌دهند. بسیاری از افراد در دنیا استیک را با سس قارچ می‌پسندند، اما سس‌های مختلفی در کنار استیک لذیذ گوشت سرو می‌شود.

استیک گوشت رستورانی

انواع گوشت استیک در جهان؛ از بیفتک تا استیک دنده

گوشت استیک را از قسمت‌های مختلف بدن حیوان (گاو، شتر، گوسفند، گوساله و …) می‌بُرند. ریب آی استیک، آبدارترین و مرغوب‌ترین نوع استیک است که از طول دنده بریده و استیک بدون استخوان نامیده می‌شود. استیک ریب آی، چربی بین عضلانی دارد و برای پختن بسیار مناسب است. در ادامه‌ی این مطلب از مجله برمک نیوز، چند نوع گوشت معروف که آن‌ها به‌شکل استیک کباب می‌کنند برای شما آورده‌ایم.

 • استیک ماهی
 • استیک گوشت چرخ کرده
 • استیک ماهیچه‎‌های شکم
 • بیفتک (که شامل قسمت‌های نرم‌تر و بزرگ‌تر فیله می‌شود)
 • استیک دنده استیک دنده (که قسمت‌های جلویی و انتهای بال است)
 • رامپ استیک (که انتهای فیله قرار دارد)
 • بریان (که قسمت زیر فیله است)

یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین استیک‌ها در جهان، فیله مینیون نام دارد که استیک بریده‌شده از فیله گوشت گاو است و بسیار ترد به شمار می‌آید؛ به همین دلیل یکی از گران‌ترین برش‌های گوشت گاو محسوب می‌شود.

انواع استیک گوشت

انواع پخت گوشت استیک برای ذائقه‌های مختلف در جهان؛ از نیمه‌پخته تا مغزپخت

ذائقه‌ها در سرتاسر جهان متفاوت است؛ حتی برای پختن گوشت استیک. دستورپخت استیک در جهان به شش صورت است: استیک نیمه‌پخته، استیک آب‌دار، استیک آب‌دار متوسط، استیک متوسط، استیک مغزپخت و استیک کاملا مغزپخت. در ادامه، درباره‌ی هرکدام از اصطلاحات و دستورپخت‌های بالا توضیح می‌دهیم.

1. استیک نیمه‌پخته یا Blue rare؛ کم‌ترین میزان پخت گوشت

از همین ابتدا بگویم که استیک بلوریر اصلاً به دائقه‌ی ایرانی‌جماعت نمی‌خورد. استیک نیمه‌پخته یا خون‌دار در زمان بسیار کمی پخته می‌شود و فقط 1 دقیقه می‌پزد. گوشت در این نوع پخت، قرمز خام و به‌اصطلاح خون‌دار می‌ماند. همچنین داخل استیک 85 درصد خام است و مقدارکمی آب دارد.

2. استیک آبدار یا Rare؛ 75 درصد خام!

استیک آبدار نیز به مذاق ایرانی‌ها خوش نمی‌آید. برای پختن استیک به‌صورت Rare به گوشتی با ضخامت 4 سانتی‌متر نیاز داریم تا در دمای 52 درجه سانتی‌گراد (125 درجه فارنهایت) به‌مدت 2 تا 3 دقیقه بپزد. کناره‌های استیک بعد از پختن قهوه‌ای مایل به قرمز می‌شود.

3. استیک آبدار متوسط یا Rare-Medium؛ 50 درصد خام!

ما ایرانی‌ها استیک آبدار متوسط را نیز مانند استیک آبدار و نیمه‌پخته نمی‌پسندیم. در پخت استیک به روش Rare-Medium گوشت همچنان قرمزرنگ است و این حالت در جهان برای استیک‌‌خورهای حرفه‌ای خوشمزه‌ترین روش پخت محسوب می‌شود. در روش پخت استیک گوشت به‌صورت آبدار متوسط، چربی‌های گوشت آب می‌شوند؛ به همین دلیل این استیک آبدار و ترد به شمار می‌آید و شما طعم واقعی گوشت را زیر زبان خود حس می‌کنید. داخل استیک آبدار متوسط 50 درصد خام می‌ماند و در 57 درجه سانتی‌گراد (135 درجه فارنهایت) پخته می‌شود. لایه‌ی بیرونی استیک در روش Rare-Medium کمی سفت می‌شود و بخار و آبِ گوشت داخل استیک باقی می‌ماند. همچنین کناره‌های استیک متوسط آبدار قهوه‌ای و اطراف آن صورتی می‌شود و داخل آن همچنان خام و قرمز باقی می‌ماند.

استیک گوشت متوسط آبدار

4. استیک متوسط یا Medium؛ بهترین نوع پخت در جهان

پخت استیک به‌صورت متوسط، بهترین روش پخت در جهان است و ما با پخت متعادلی روبه‌رو هستیم. در روش پخت استیک Medium، گوشت نه خام می‌ماند و نه کامل پخته می‌شود. افرادی که استیک‌باز هستند (به‌غیر از ایرانیان) درجه‌ی پختی بیشتر از مدیوم ندارند و این آخرین نوع پخت استیک در جهان محسوب می‌شود. استیک به روش متوسط، لطیف می‌شود و طعم کره‌ای به خود می‌گیرد. همچنین کناره‌های استیک قهوه‌ای تیره و داخل آن صورتی‌رنگ خواهد شد. این استیک در دمای 60 درجه سانتی‌گراد (145 درجه فارنهایت) طبخ می‌شود. توجه داشته باشید که در مدل استیک مدیوم، وسط گوشت همچنان خام باقی می‌ماند. 

5. استیک متوسطِ مغزپخت Medium well done؛ مناسب ذائقه ایرانی‌ها

از نظر اتحادیه USDA، وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا، دمای 62 درجه سانتی‌گراد (145 درجه فارنهایت) بهترین دما برای پخت انواع گوشت محسوب می‌شود. درنظر داشته باشید که استیک‌بازهای اروپایی اصلاً این درجه پخت را برای استیک به رسمیت نمی‌شناسند و قبول ندارند. از نظر استیک‌بازهای فرنگی، بافت گوشت در دمای بالای 60 درجه سانتی‌گراد خشک می‌شود و دیگر استیک، آن استیکی نیست که دوست دارند. در روش پخت استیک به‌صورت متوسط مغزپخت، قسمت داخلی و خارجی استیک کاملاً قهوه‌ای‌رنگ می‌شود و گوشت به‌صورت کامل می‌پزد. این روش برای ما ایرانی‌ها که گوشت خام را نمی‌پسندیم، بسیار مناسب است. در روش Medium well done که روش محبوب ایرانی‌هاست، تردی گوشت از بین نمی‌رود و گوشت در مدت‌زمان پخت با حرارت طولانی طبخ می‌شود.

6. استیک کاملا مغزپخت Well done؛ استیک زغالی و جذاب

اگر علاقه دارید که گوشت را به‌صورت زغالی میل کنید، از روش پخت استیک کاملا مغزپخت استفاده کنید. روش پخت استیک به‌صورت Well done نیز مناسب ذائقه‌ی ما ایرانی‌هاست و بیشترین زمان پخت استیک را به خود اختصاص می‌دهد. درنظر داشته باشید که در روش پخت ول‌دان، طعم اصلی گوشت دیگر حس نمی‌شود و اروپایی‌ها اصلاً این روش پخت را به رسمیت نمی‌شناسند. گوشت استیک در روش کاملا مغزپخت در دمای 73 درجه سانتی‌گراد می‌پزد و مرکز گوشت خاکستری مایل به قهوه‌ای می‌شود که به آن اصطلاحاً زغالی گفته می‌شود.

استیک گوشت کاملا مغزپخت؛ متناسب با ذائقه ایرانی

استیک گوشت رژیمی؛ برای طرفداران غذاهای کم‌چرب

گوشت، منبع غنی پروتئین و آهن برای بدن محسوب می‌شود و همه‌ی افراد بهتر است به مقدار کافی (و نه زیاد) در طول هر ماه از فرآورده‌های گوشتی مصرف کنند. اگر در کنار استیک قارچ و سبزیجات خام ازجمله کاهو را سرو کنید، علاوه‌بر پروتئین مقدار زیادی فیبر هم دریافت می‌کنید. همچنین دریافت فیبر باعث می‌شود که به مدت طولانی سیر بمانید. روی صحبتم با آن دسته از عزیزانی است که رژیم دارند، استیک به‌همراه قارچ و سبزیجاتی ازجمله کاهو، معجزه می‌کند.

چگونه می‌توانیم استیک خوشمزه‌ای را درست کنیم؟

اگر سؤال شما نیز این است که استیک را چگونه می‌توان درست کرد، ما در مجله برمک نیوز پاسخ شما را می‌دهیم. برای پختن استیک روش‌های مختلفی وجود دارد و با مدل‌های مختلفی پخته می‌شود. در ادامه، به شما می‌گو‌ییم که استیک را چگونه درست کنید.

 • درست کردن استیک گوشت در ماهیتابه
 • پختن استیک در فر
 • آماده کردن استیک گوشت در ساندویچ ساز
 • پخت‌وپز استیک گوشت در ماهیتابه رژیمی و بدون روغن اضافی

همچنین می‌توان استیک را روی منقل، زغال یا توری کبابی و درکنار خانواده آن را میل کنید. اگر شما طرفدار غذاهای دریایی هستید و از رمزوراز پختن یک سبزی پلو ماهی خوشمزه اطلاعی ندارید، خواندن این مقاله در سایت برمک نیوز را به شما توصیه می‌کنیم.

گوشت استیک؛ از گوسفندی تا گوساله

 نکات مهم برای پختن یک استیک خوشمزه و نوش‌جان کردن در کنار خانواده

برای پختن استیک یک‌سری نکات فنی و مهم وجود دارد که ما در این قسمت قرار است به شما کامل آن‌ها را توضیح دهیم تا استیک خوشمزه و بی‌نقصی را درست کنید.

 • حتماً تکه‌های استیک را یک ساعت قبل از فریزر دربیاورید تا یخ آن باز شود. به شما توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌عنوان استیک یخ‌زده را درست نکنید.
 • روی سطح گوشت نمک و فلفل بپاشید و ماساژ دهید. سپس برای مزه‌دار کردن استیک موادی ازجمله رزماری، روغن زیتون، سس خردل، سس باربیکیو و سس سویا به گوشت‌ها بزنید. درنهایت نیز گوشت مزه‌دارشده را در کیسه‌های زیپ‌دار به‌مدت 30 دقیقه قرار دهید.
 • درصورتی‌که برای مزه‌دار کردن استیک آن‌ها در کیسه‌های زیپ‌دار قرار دادید، با بیفتک‌کوب آن را بکوبید تا پهن‌تر و کم‌قطرتر شود و طعم‌دهنده‌ها به خورد گوشت بروند.
 • اگر کیسه‌ی زیپ‌دار ندارید جای نگرانی نیست. ابتدا نیمی مواد طعم‌دهنده را در ظرف موردنظر بریزید، سپس گوشت را داخل ظرف بگذارید. درنهایت بقیه‌ی مواد را روی گوشت بریزید و در ظرف را ببندید.
 • در هنگام پخت، روی استیک کره بمالید تا ذوب شود و با گوشت مخلوط شود. طعم کره، مزه‌ی استیک را فوق‌العاده دلچسب‌تر می‌کند.
 • با استفاده از هر روشی که استیک را می‌پزید، حتماً حرارت را زیاد کنید. هنگامی که ماهیتابه یا تابه‌ی موردنظر کاملاً داغ شد، گوشت را داخل آن بگذارید. اگر گوشت را در فر درست می‌کنید، حتماً قبل از آن فر را داغ کنید. در روش زغالی با توری نیز حتماً توری شما داغ شده باشد. برای درست کردن استیک با ساندویچ ساز، قبل از استفاده حتماً دستگاه را داغ کنید.
 • در رخ‌کرده، سالاد و سس قارچ نیز درست کنید تا استیک خوشمزه‌ای را تجربه کنید.

بعد از پختن استیک گوشت، بگذارید گوشت حدود 10 دقیقه در ماهیتابه، فر یا روی زغال استراحت کند تا آب داخل گوشت پخش شود و بافت آن کمی لطیف‌تر و آبدارتر شود. اگر بلافاصله بعد از پخت استیک را از روی حرارت بردارید، خشک می‌شود.

استیک گوشت در کنار سیب‌زمینی سرخ‌کرده و سس قارچ

طرز تهیه سس قارچ برای استیک گوشت

قارچ‌ها را اسلایس کنید و در کره تفت دهید. سپس کمی خامه به قارچ‌ها اضافه کنید و مخلوط کنید تا یک‌دست شوند. شیر را به مواد اضافه کنید و وقتی یک‌دست شد، نمک و فلفل و آویشن را به ترکیب بیفزایید و پنیر پیتزا یا پنیر موزارلا را اضافه کنید. بعد از اینکه پنیر آب شد، سس قارچ را روی پنیر بریزید.

توجه داشته باشید که سس قارچ باید به‌صورت داغ روی استیک‌ِ پخته‌شده ریخته شود؛ پس زمان را درنظر بگیرید. برای تزیین، کمی جعفری خرد کرده (تازه یا خشک) روی سس بریزید. از سس قارچ می‌توانید برای انواع پاستاها و سیب‌زمینی سرخ‌کرده نیز استفاده کنید.

استیک؛ غذایی لذیذ و خوش‌طعم با انواع روش‌های پخت برای همه‌ی ذائقه‌ها

در این مقاله از مجله برمک نیوز، شما را با فوت‌وفن یک استیک متفاوت و جذاب آشنا کردیم. آشپزهای حرفه‌ای می‌گویند که پختن استیک کار آسانی نیست و مهارت می‌خواهد. در این مقاله سعی کردیم انواع جزئیاتی که باعث می‌شود استیک لذیذی را بپزید به شما آموزش دهیم. با قسمت آشپزی مجله برمک نیوز همراه ما باشید تا در آینده رارورمز انواع غذاهای خوشمزه را به شما آموزش دهیم که دستپخت شما نُقل محافل و مجالس شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید