آیا مصرف چای باعث زرد شدن دندان می شود ؟

0
123
آیا مصرف چای باعث زرد شدن دندان می شود ؟
آیا مصرف چای باعث زرد شدن دندان می شود ؟

سوالی که ذهن بعضی از افراد را درگیر کرده این است که آیا مصرف چای باعث زرد شدن دندان می شود ؟ باید بگوییم اگر دندان های زرد و تیره دارید شاید بخاطر مصرف چای باشد.

این نوشیدنی گرم محبوب ما ایرانی ها می توانند بـه مرور زمان رنگ دندان مـا را تغییر دهند. همه ی مـا میدانیم کـه شرط سلامت دهان و دندان رسیدگی بـه آن ها با کمک مسواک و نخ دندان اسـت. با این دو وسیله تا حدود زیادی دندان‌ها و لثه‌ها سالم می ماند اما شاید ندانید کـه رژیم غذایی تاثیر بیشتری از مسواک و نخ دندان دارد.

حالا کـه انواع مواد غذایی مفید رابه بدنتان می رسانید از آن طرف باید مراقب باشید خوراکی‌هاي ناسالم همه ی زحمت‌هايتان را به باد ندهد. ریزه خواری یکی از مشکلات اساسی برای خرابی دندان‌هاست. اجتناب از ریزه خواری این فرصت را برای بدن فراهم میکند کـه محیط دهان را تمیزکند و تحلیل دندان‌ها رابه تاخیر بیندازد.

شـما باید سه وعده غذایی و دو تا سه میان وعده را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. بـه این ترتیب سلامت دهان و دندان‌تان بـه آسانی تضمین میشود.

آیا زردی دندان از چای اسـت ؟

نوشیدنی‌هاي کافئین داری مانند چای میتواند سطح اسید دهان را بالا ببرد و بـه این ترتیب مینای دندان را پوسیده کند. علاوه بر این، این نوشیدنی‌ها می توانند موجب بروز لک هاي زرد روی سطح رویی دندان‌ها شوند.

جلوگیری از زردی دندان با مصرف چای

پس از مصرف نوشیدنی هایی همچون چای دندان‌های خود را مسواک کنید (یک ساعت پس از مصرف نوشیدنی)، به میزان کافی آب بنوشید و از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌ها استفاده کنید.

همچنین آبمیوه‌های قرمز و نارنجی مانند انگور، پرتقال، هویج و آب گوجه فرنگی حاوی مواد اسیدی هستند. این آبمیوه ها سبب آسیب دیدن مینای دندان‌ها می‌شوند. زیرا PH آنها بیشتر از حد عادی در دهان (۵ و نیم) است به همین دلیل نوشیدن آب می‌تواند اثر اسیدی این نوشیدنی‌ها را از بین ببرد.

مصرف آدامس بدون قند نیز می‌تواند پس از نوشیدن چای سبب تمیزی دندان‌ها و جلوگیری از زرد شدن آن‌ها شود. کارشناسان میزان جویدن آدامس برای پاک کردن اثر لکه ناشی از چای را پنج دقیقه اعلام کرده اند . جویدن بیش از این مدت خود سبب آسیب به مینای دندان و سائیدگی دندان‌ها و فک می‌شود.

مصرف میوه سیب و موز نیز پس از مصرف نوشیدنی‌هایی با رنگ تیره می‌تواند سبب برطرف کردن لکه‌های مینای دندان شود.

کارشناسان به افرادی که به نوشیدن چای علاقه دارند توصیه می‌کنند، هرسال 2 نوبت به دندانپزشک مراجعه داشته باشند و تحت نظارت پزشک از روش‌های سپید کردن دندان‌ها از جمله بلیچینگ به شیوه استاندارد استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید